Kaarma turvapäeval räägiti ennetustööst ja õnnetustest

Kaarma turvapäeval räägiti ennetustööst ja õnnetustest

LIBAPRITSUMEHED: Poisid maskott Nublu valvsa pilgu all katsetamas, kuidas tuletõrjujaamet käib.

Eile kogunes Kaarma vallas asuvale Laoküla kiigeplatsile umbes 40 inimest, et osaleda valla turvapäeval. Nõuandeid ja õpetussõnu jagasid politsei, päästeteenistus ja Punane Rist.

Kohaletulnuile selgitati, kuidas käituda kriisiolukordades, mida teha ja mida kindlasti vältida. Kuigi ohutusnõuandeid on kõik inimesed korduvalt kuulnud, tunnistas ka turvapäeva initsiaator Laoküla külavanem ja Kaarma vallavolikogu külaelukomisjoni esimees Aive Sonets, et teemat tuleb pidevalt üle korrata, muidu kipuvad inimesed unustama.

Sonetsi sõnul olid turvapäeval kohal ka umbes kümme ümbruskaudset külavanemat. Saaremaa päästeosakonna juhataja Margus Lindmäe tõi välja, et just külavanemad on need, kes oma kandi inimestel ja nende kodudel silma peal peaksid hoidma. Lindmäe sõnul on oluline, et külavanemad räägiksid näiteks suitsuanduri vajalikkusest ja kui vaja, kutsuksid päästekeskust majade tuleohutust kontrollima.

Lindmäe ütles, et inimestele on teada ütlus: ”Mu kodu on mu kindlus”, kuid neil puudub professonaali pilk selle kindluse ohutuse hindamiseks. Selleks on täitsa tasuta võimalik kutsuda päästeteenistus, kes ette teatamise peale kodu üle võib vaadata. Lindmäe pani inimestele veel südamele, et kriisiolukordades abistamisega liiale ei mindaks. ”Abistamine peab olema professionaalne,” ütles Lindmäe.

Lisaks päästetöötajate, politsei ja Punase Risti töötajate õpetussõnade kuulamisele said huvilised turvapäeval ka ise niiöelda käe valgeks teha. Näiteks võis pulberkustutiga põlevat nõud kustutada ning poisid proovisid ka ära, kuidas töötab tuletõrjeauto veevoolik. Samuti oli kohal politseikoer Bogo, maskott Nublu ning et turvapäevale tulnuid päikeselõõsast äratada, lasti ka autode sireenidel üle küla kajada.

Aste noored Siim Pilter ja Keit Ellermaa ütlesidki, et turvapäeva juures oli hea just praktiline pool. ”Et sai kõike ka oma silmaga näha,” selgitas Pilter.
Ellermaa on enda sõnul ohutusteemat ise palju uurinud, kuid leidis, et siiski on hea, kui inimesed midagi jälle kõrva taha saavad panna.

Kaarma valla arengu peaspetsialist Aare Saar sõnas, et sarnane teabepäev on varem toimunud ka Abrukal, kuid Kaarma valla teistes paikades oli eilne ettevõtmine esmakordne. Saar kinnitas, et kindlasti ei jää see Kaarma valla viimaseks turvapäevaks.

Laoküla külavanem Aive Sonets lisas, et kuna nende kandis toimub kõiksugu õnnetusi päris tihti, on vajalik, et inimesed teaksid, kuidas kriisiolukorras käituda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 63 korda, sh täna 1)