Vastukaja: "Sillata võib Saaremaast saada reservaat" (5)

Oma Saar 23. juuli 2008

Internetikommentaar

Karol

Võitlus silla pooldajate ja vastaste vahel on nagu jalgratta uuesti leiutamine. Loomulikult on silda vaja. Elu ja tempo on 21. sajandil määravad. Keskkonnateemaga üritatakse lõpuni kella tagasi keerata ja sõita üldisele voolule vastu. OK, sillaga on pigem huvigrupi teema, mis kasutab keskkonnateemat oma huvides ära.

Ma ei saa aru, miks peaks noor inimene elama saarel, kust lahkumiseks või kuhu sõitmiseks peab alati kaks korda rohkem aega varuma, kui mujale sama marsruudi kaudu liikumisel. Lisaks järjekorrad, mahun – ei mahu peale teema. Kui Saaremaal külas käia, tundub see ehk põnev. Inimeses, kes Saaremaal elab, tekitab see aga stressi. Lisaks pole just eriti odav Saaremaal elada.

Tahad minna mõnele üritusele, kontserdile, külla, kuhu iganes – võta aga majutus, kui sihtkohas parajasti tuttavat ei ela ja jälle käi tonn pappi välja, sest ööpäevaringselt koju tagasi ei saa jne jne. Kunagi oli mul silla vastaste hulka kuuluv õppejõud ülikoolis, kes järjekindlalt üritas tõestada, et silda pole vaja. Ausalt öeldes olid need argumendid küll pöidlast välja imetud ja tundusid pigem konkreetse huvigrupi lobi, kui inimese enda seisukoht.
Üks uuring teise järel aastast aastasse.

Tõttöelda on juba süda paha, kui jälle mingi silla-teemaline artikkel kusagilt paistab. Uuringud lastakse üksteise järel põhja jne. Esimene kord, kui mulle Virtsus paber pihku anti ja oma arvamust avaldada paluti, oli aasta 1996. Sellest on tänaseks 12 aastat. 12 aastat aastal 2008, halloo, see on igavik!!! Ja juba enne seda käis arutelu. Parim oli sel kevadel “tekkinud” põhjus, et mõlemal ettevõttel, mis keskkonnamõjude hankes osales, oli viimase poole aasta jooksul olnud maksuvõlg, no mida f**k. Ettevõtted, mis liigutavad miljardeid – ja meil jääb asi ühe maksuvõla taha pidama. Kurat võtaks, tehke erand, sõlmige eraldi kokkulepe ja minge edasi. Te lasete perioodi X töö taas põhja.

Keegi on vist kaval, aga kuidagi labaselt kukub välja. Ei tahagi nagu enam midagi teada ega kuulda sellest sillateemast. Mõned poliitikud ja ärimehed, kes täna hoobasid liigutavad ja asju omavahel seovad, peavad eest ära minema, siis ehk hakkab mõni asi liikuma ja muutuma. Ei näe ühtegi põhjust, miks peaks noor inimene tingimata Saaremaal tulevikus elama.

On palju teisi ilusaid kohti, kus elada on odavam ja kus asukoht on elu tuiksoontele lähemal ning mis lisaks pakuvad paremat võimalust ennast tööalaselt teostada. Ja kunagi, kui vanust 60, siis tullakse ehk tagasi, nauditakse praami ning aastast aastasse ajalehes ilmuvaid ümmargusi artikleid teemal, kas meil ikka on asja X tarvis või mitte. Vägisi hakkab tekkima meie-teie suhtumine Saaremaa osas, kuigi peaks olema üks meie.
Sageli jääb mulje, et me siin Saaremaal arvame, nagu oleks meil terve mägi argumente, miks me oleme küll teistest paremad ja miks kõik peaks hirmsasti tahtma siia amokki joosta. Tõsi, eripärasid, ilusaid kohti, vaatamisväärsusi, legende jne on, aga kui me arvame, et sild tuleks kõigi muude argumentide kõrval lisaks ehitamata jätta põhjusel, et siis saame turisti siin kauem kinni hoida – sel juhul oleme küll väga valel teel.

Me peaks proovima tekitada inimeses huvi siin vabatahtlikult võimalikult kaua viibida, mitte seada eesmärgiks inimest vangis hoida. Alustada võiksime teeninduskvaliteedi parandamisest turismiga seotud ettevõtetes. Kui GO Spa ja veel mõned ettevõtted kõrvale jätta, on meil selles vallas väga palju arenguruumi. Argument, mis müüb, on “heas mõttes maalt ja hobusega”, praegu on aeg-ajalt tunne, et oleme “halvas mõttes maalt ja hobusega”.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 25 korda, sh täna 1)