Kutsutud ja kutsumata külalised (5)

Kutsutud ja kutsumata külalised

 

Olin kuulnud usuinimestest ja mustlastest, kes jälle pidid külades oma kaupa käima pakkumas ja paar aastat tagasi olin nendega isegi kimpus, kuid usukuulutajatest olin siiani puutumata. Seda kuni eilseni.

Värvisin uksi, kui äkki koer tormas akna juurde ja hakkas meeletult haukuma. On juhtunud, et loomad on aiast lahti pääsenud ja võõrasse õue tulnud või kellegi koer liigub ringi, vares istub häbematult keskpaika õuet, siis on majavalvuri hing hullumoodi täis. Arvasin midagi sellist ja ruttasin õue vaatama. Oma imestuseks leidsin uksetrepil seismas kaks noorukest tütarlast. Mõte, et kusagil on mingi laager või otsitakse niisama kedagi jne käis läbi pea.

Hetke seisime sõnatuina vastamisi. Minu küsiva pilgu ja oleku peale teatas üks neidudest, et nemad tulid minuga Jumalast vestlema. Nemad on kõik naabrid juba läbi käinud ja nüüd on järg minu käes. Muigasin endamisi, sest külas on peale minu veel 2 talu, kus elavad pidevalt inimesed ja nemad on lõuna ajal tööl. Vabandasin, et mul on just remont käsil ja pealegi olen ma apostliku õigeusu koguduse liige, kuhu vanemad mind ristisid ja kellele mul pole midagi ses suhtes ette heita ja ma ei näe probleemi, millest peaksin praegu rääkima.

Läksin tuppa oma tööd jätkama. Pärast pisukest aega vaatasin aknast õue ja nägin, et neiud toimetavad kaevu juures, kuid nad lahkusid enne, kui jõudsin õue minna. Võib-olla oli inimestel janu.

Hiljem poodi minnes kuulsin, et nad olid tõesti kõik majad läbi käinud. Osa inimesi, kes hommikul töölt tulid, oli unepealt üles koputatud, need olid muidugi vihased, teistele tegi asi nalja.

Olid nad ka töökohtades käinud, kus eraettevõtted ja iga minut kallilt käes ning kellelgi pole aega ega tahtmist oma toimetusi pooleli jätta. Mõtlesin üksinda olles asja üle järele ja pisut kahetsesin, et oma värvimist pooleli ei jätnud. Oleksin tahtnud teada, mis nendel, kes peaaegu vanuselt oleksid võinud minu lapselapsed olla, oleks siis olnud vastu panna minu elukogemustele.

Mida nad oleksid mulle uut ja ennekuulmatut rääkinud? Raamatutarkus, olgu või Jumalast endast, on ikka miski muu kui elutarkus. Teiseks leian ma, et külalised on ikka pererahva poolt kutsutud ja kesk kõige kiiremat aega, kus mitu nädalat märga ilma on paljud maatööd seisma pannud, siis ainukeseks kuivaks päevaks kolmapäeva südapäeval ei oota keegi võhivõõraid inimesi endale külla, liiatigi veel, kui remont pooleli ja kõik elamine segi. Vanasti peeti vidust, aga see oli pikkadel sügis- ja talveõhtutel, kui muud tööd olid tehtud. Veel leian ma, et Jumala teema on minu jaoks püha ja jooksu pealt võõraste lastega ei taha ma seda üldse arutada.

Omast kohast oli mul neist noortest lastest kahju, kes siis oma arust ülla ideega olid kodust välja tulnud, kuid nende missioon jäi sel päeval meie kandis küll täitmata. Nähtavasti olid nad linnalapsed või veel kaugemalt, kel põrmugi polnud aimu maaelust ja -tööst, sest muidu oleksid nad võinud ju isegi arvata, et südapäeval keskpaika suve ainukesel päikeselisel päeval pole kellelgi aega ega tahtmist oma tegemisi pooleli jätta ja nendega hakata rääkima usuteemadel. Ma olen Piiblit vähe lugenud, kuid seal on juttu ikka hingamispäevast, mis on siis laupäev või pühapäev, nädala keskel sundida inimesi oma toimetusi jätma on taktitu.

Loodan, et neile oli see päev õpetuseks , et tööd tehakse töö ajal ja mitte keegi ei jäta oma tegemisi käsukorras pooleli. Need vanad inimesed, kes on üksinda, kelle elutöö on juba tehtud ja kes igavlevad suhtlemisvaeguses, ootavad küll iga külalist ja rõõmustavad nende üle, kuid teistel on heameel ikka kutsutud külalistest, kelle tulekut tead oodata ja selleks ka ettevalmistusi teha.

Kirjutasin selle loo sellepärast, et olen kuulnud väga tüütutest usukuulutajatest, kes lausa jõuga murravad uksest sisse ega taha enam sugugi lahkuda ja pererahva tüdinedes sajatavad neid halbade soovidega. Midagi seesugust ma nende neidude kohta öelda ei saa. Nad olid väga viisakad, kuid valisid vale aja ja võib-olla ka koht oli valevõitu.

Selline oli minu selle suvine uus kogemus.

Ingrid Holm

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)