Meitel tublid rahvamuusikud mõlema soare peal

Juulikuu jõudis keskpaika. Ma ole katsun hinge sihes inimlikku rahulolematust ilmaga maha suruda, aga teiste omasuguste seas juttu aades tuleb tõeline pale jälle välja. Igatsus oo kuuma päevapaistega päris suiste ilmade järele.

Nagu sellevoasta juhtun, teeb ilm oma imesid eriti igat sorti väliürituste aegas. Vahel voatad, et vihm ootab jalad ristis taeva all oma aega. Näiteks hiidlaste poadid jõudsid mineva reede kena ilmaga Seaninale. Uhke pidu sai maha peetud.

Muhu muuseumis peeti mineva laupa pilve all laulupäe kohaliku segakoori, meesansambli ja päevakeskuse ansambli Viisikeraga. Kõikse uhkem olli see, kut Viisikera laulis peost libisevast nooruseaast ja üks pisike poiss võttis nõuks oma vanaema juure laulma minna.

Kõndis lavale, võttis vanaema käest kindi, tegi suu lahti ja laulis kenaste ja valjuste nooruseaast. Poisil olli muhu vatt selgas ja murumüts peas. Voatasime, et siit oo kasumas üks tubli muhu laulumees, kelledest kogu aeg kangeste puudust tundasse. Ületuleva laupa oo muuseumis tulemas tansipäe. Jälle nõnna, et voataja soab koa ise soja nahavahele, ehk mõne vana tansigid selgeks. Tansiansambel Ätses ja segarahvatansirühm “Muusika meid ei sega rühm” näitavad oma väge.

Mineva laupa õhtast sai vihmasaoga mindud Põitse Uiekopli õue peale Videvikukontsertile. Nii kut esteks muhulastest lõõtsanoorikud Luule Tarvis ja Toimi Tamm mängma hakkasid, hakkas sadu vähemaks jääma.

Vikerkaared köisid kordamööda taeva all ja peaesineja Svjata Vatra näitas oma väge. Ma tahtsi just nähe, mis pillilugu vikati peal mänga soab, no rütmipilli osa täitis see heaste. Ruslan Trochynski, Eesti-Ukraina tulefolgibändi hing, näitas loomulikult tõelist Ukraina temperamenti, peale selle tundub ta olavad kõikse param tromboonimängija meite riigi peale. Ja see põle paljast mo arvamus.

Siia otsa aitab heaste reakida, et eesti Pärimusmuusika Keskus koostöös Eesti Kirjandusmuuseumiga oo köima pannud ühe kogumise aktsiooni. Kõikidelt headelt inimestelt oodetse töökordas või vähest putitamist tarvitavaid pilla ja pillimängiga seotud fotosid.

Kokkukorjat annetat või kasutamiseks toodud pilla hakatse kasutama õppetöös August Pulsi Õpistus, mis oo Eesti Pärimusmuusika Keskuse juures toimetav vabahariduskool. Fotod leidvad oma kohja keskuse juure loodavas Pärimusmuusika teabekogus.

Ma hakkasi mõtlema, et pilta võiks ju soata sõnna küll ja küll, muusikaalastest toimetamistest nii Muhu- kut Soaremaoa pealt. Aga pilla ep rotsiks küll väljapoole anda. Meitel omal nii tublid rahvamuusikud jällegid mõlema soare peal. Ju nad seal Viljandis pidavad ikka ilma soarerahva pillideta hakkama soama. Noh, see oo mo isiklik arvamus, eks igaüks ikka peab ise teadma ja otsustama.

Jälle neh. Rahvamuusika jutu juurest minema minnes peab veel ää märkima pühapäise kalurite päeva pidu Muhu Põhjarannikul. Jällegid peeti kõik see vigur kena päevapaiste all, alles teeseomingu hakkas sadama ja vihm aitas platsi puhtaks tiha. Kalurite päeva peeti ju vanasti iga sui. Nüüd oo tublite meeste eestvädamisel juba kolmat voastad seda uieste tehtud.

Valda oodetse jätkuvalt kuu lõpuni hajaasutuse veeprogrammi taotlusi. Teadasse reakida, et see taotluse vorm oo mitu kilumeetrid pitk. Et võtad lahti, hakkad täitma ja siis tuleb hirm peale – äkist läheb aga midagid valeste või läheb mõte lõpuks lihtsalt sõlme. Nõnna et kis aga seda taotlust täita mõtleb, hakake varamini peale, viimasele päevale põle mõtet jätta.

Kis soab, minge Muhu muuseumi õuepeale käsitööd õppema. Huvilisi oo jätkun sõnna just iga ala peale voatama ja proovima. Kuulutused peaksid väljas olema, mis täpseste iga päe tiha soab. Ma’gid hakkasi paljast mõneminutilise roosimisetöö voatamise peale palju paramini siiliku-aia roosima. Alati levab ju midagid uut õppeta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)