Siiksaares kavandati Laidevahet tutvustavaid matku

Siiksaares kavandati Laidevahet tutvustavaid matku

LEGENDID HUVILISTENI: Talunik Kaljo Tuuling teab oma kodupaigast ja ümbruskonnast palju legende, mida annab huvilistelegi pajatada. Annuse talu perenaine Annika Au oma võsukese Karolaga usuvad, et kodukandi elu elavdamisse.

Kolmapäeva hommikul Sakla seltsimajas seminariga alanud Laidevahe teabepäev kulmineerus õhtul Siiksaare külas Annuse talus piirkonna ettevõtlike meeste ja naiste aruteluga, kuidas ranna-alal elu elavdada.

MTÜ Laidevahe Loodus koostöös Keskkonnainvesteeringute Keskusega kutsus huvilisi kalavarude kohta teada saama. Tartu Ülikooli mereinstituudi teadur Markus Vetemaa andis põhjaliku ülevaate teadlaste uurimistööst, tõdedes, et midagi hullu meie rannikumeres kaladega lahti pole. Vastupidiselt üldlevinud arvamusele kalavarude vähenemise kohta teavitas teadur, et kalameestel pole pessimismiks põhjust. Kalaliike on Läänemerre koguni juurde tulnud. Tõsiasi on aga see, et püügi reguleerimisega saab arvukust tasakaalus hoida.

Osa kalaliike tahab soolasemat, teine osa magedama veega elukeskkonda. Olenevalt sellest, kas hoovused toovad meie väikesesse Läänemerre väheke soolasemat või magedamat vett, sõltub ka kalavarude mitmekesisus. Viimastel aastatel on Läänemeres nähtud mitut võõrliiki. Teadlase hinnangul need meie kalavarusid ei ohusta. Prognoosi kohaselt rikastub Läänemeri kalaliikide poolest ajapikku veelgi.

Markus Vetemaa kutsus kalamehi koostööle. Üleskutsele vastasid saalis olevad mehed jaatavalt.

Kahjuks jäi huviliste puudumisel ära matk kaitseala kalastuskohtadesse. Keegi ei soovinud ka konsultatsiooni metsanduse, Natura 2000 ja lambakasvatuse valdkonnast.

Teabepäeva initsiaatori, Mäe maatalu peremehe Veiko Maripuu arvates ei olnud päev ürituse korraldamiseks vahest kõige sobivam. Maaelu arengu pärast südant valutav talumees on ise oma tegudega näidanud, et hea tahtmise korral ja tegutsedes saab palju ära teha.

Legendimatkad ümbruskonna radadel

Kolmapäevaõhtusel mõttevahetusel pakkusid piirkonna seitsme küla ärksamad elanikud välja hulga ideid, kuidas Laidevahe looduskaitseala ja sellega külgnevaid külasid ning vaatamisväärsusi paremini tutvustada.
Talunik Kaljo Tuuling tõi Laidevahe tuntusest vahva näite sellest, kuidas looduskaitseala maailmas huvi äratanud. “Ükskord peatus meie talu juures auto ja sellest astusid välja neli meest – itaallased. Neid oli minu juurde juhatatud, et tutvustaksin neile natuke meie kaitseala ja just linde. Teisel päeval käisid nad juba iseseisvalt siin ringi. Nad olid üliõnnelikud, saades siit suure elamuse,” rääkis ka giidina tegutsev talumees.

Üheskoos otsustatigi saarlastelegi ja üldse huvilistele välja pakkuda legendimatk looduskaitseala ja ümbruskonna radadel. “Kaljo Tuuling teab kohalikest paikadest väga palju legende. Talumees tunneb ka hästi loodust, ajalugu ja inimesi. Üks giid on meil kohe olemas,” rõõmustas Veiko Maripuu.

Millal esimene legendimatk toimub, sellest antakse infoallikate kaudu teada. Edasistes plaanides on kohalikest eksponaatidest väljanäituse korraldamine. Vahest viib see külamuuseumi tekkeni. Laidevahe Loodus aitab elu edasi viia. Algus on tehtud. Ootame järge.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 60 korda, sh täna 1)