Loona näitusemaja rajab miljonikroonist püsiekspeditsiooni

LKK Saare regiooni Loona külastuskeskuse miljon krooni maksev püsinäitus saab olema läbilõige Saaremaa rannikuala loodusväärtustest ja rannarahva kultuuripärandist.

“Võib-olla ainsana Eestis vaatame me rannikuala ja saarte inimkultuuri ning loodust kompleksselt, muidu on etnograafiamuuseumid ja loodusmuuseumid ikka eraldi,” ütles LKK Saare regiooni direktori Tõnu Talvi. “Meie mõte on eksponeerida inimese ja looduse sajanditepikkust sõbralikku, mõlemale poolele kasulikku kooselamist.”

Keskkonnainvesteeringute Keskus eraldas Loona püsiekspositsiooni teostamiseks käesoleva aasta esimeses taotlusvoorus 1 044 300 krooni.
Talvi sõnul on eesmärgiks luua hästi kaasaegne ja mitme meelega vastu võetav näitus, kus põimuvad traditsiooniline näitus ja kaasaegne audiovisuaalne infomaterjal. Väljapaneku eksponaatideks saavad nii autentsed esemed nagu näiteks randlase püügiriistad, meresõiduriistad ja rahvariided kui ka loomade topised ning taimed – her-baarlehed. Kindlasti tuleb

Talvi kinnitusel palju kaardimaterjali ja teksti, ülespanekut hakkavad ilmestama filmi-, video- ja slaidiprogrammid ja helisalvestised linnuhäälte, lainemüha ja hüljeste mörisemisega.

Topiste tegemisel kasutatakse ka sügavkülmas hoitud surnud loomi ja linde, kes on kas autode poolt alla aetud või leitud mere äärest. “Pole ju mõtet teha topist nii, et lähed püssiga metsa ja lased kotka ja teed sellest topise,” rääkis Talvi. “Palju looduslähedasem on see, et kui leiame elektriliinidesse lennanud kotka või mõrda uppunud hülge, siis ei mata me neid maha, vaid paneme sügavkülmikusse,” lisas ta. Praegu on looduskaitsekeskusel sügavkülmas näiteks väiksemaid kullilisi ja rähne, vanemad topiseootel loomad on sügavkülmas juba kümmekond aastat. Ka Viidumäe külastuskeskuses on väljas auto alla jäänud ja pikka aega sügavkülmas hoitud mägrast, oravast ja metsnugisest tehtud topis.

Riikliku Looduskaitsekeskuse Saare regioonile kuuluv ja Vilsandi rahvuspargis asuv Loona külastuskeskuse näitusemaja valmis 2007. aasta juunis. Püsiekspositsioon peab valmima järgmise välihooaja alguseks 2009. aasta varakevadel. Püsiekspositsiooni koostamisega tegeleb Tartu keskkonnahariduse keskus.

Näitusemaja on osa endisaegsest karjakastellist, mille renoveerimisel arvestati põhjalike muinsuskaitse nõuetega. Ehituse maksumus oli 6,7 miljonit. Taastamistöödel kasutati algupärast materjali (lubi, puit, männitõrv, dolomiit). Hoones on näitusepinda ligi 100 ruutmeetrit.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 24 korda, sh täna 1)