Vanad merelaulud võitsid taas Lümandas inimeste südameid

Vanad merelaulud võitsid taas Lümandas inimeste südameid

MERELAULUD PÄIKESELOOJANGUL: Sajad inimesed tulid Lümanda söögimaja õuele merelaule kuulama.

Kus kõlaks tuntud laul “Läänemere lained” paremini kui mitte Eesti läänepoolseimas vallas Lümandas. Või “Kalamehe mõrsja” ja “Sinavad veed”. Need ja paljud teised mereteemalised laulud kõlasid laupäeva õhtul Lümanda söögimaja õuel, kus toimus neljandat korda “Õhtu merelauludega”.

Seekord tõid merelaule rahvani tuntud lauljad Heidi Tamme ja Ervin Lillepea. Kaasa lõi ka Lümandast pärit ja kunagises menuansamblis “Laine” laulnud Marta Oja. Mõnusate naljapaladega kalameestest, külainimeste elust ja loomulikult oma eidest naerutas rahvast Jaanus Kõrv. Nalja pakkus ka tema meenutus ajast, kui kange keele ja välkuvate plekkhammastega “jeestlane” käis külades koosolekutel sotsialismi saavutusi kiitmas.

Kuigi nädalavahetusel oli maakonnas mitu suuremat kultuuriüritust, oli rahvast Lümandasse tulnud kaugemaltki. Tuldud oli Leisist, Laimjalast, Pihtlast, naabervaldadest rääkimata.

Lümanda söögimaja perenaine Juta Pae rääkis Oma Saarele, et algatus sellise ürituse korraldamiseks tuli kultuurimaja juhatajalt Ulvi Põllult, kes arvas ka, et parim koht selleks on söögimaja õu. “Eelmisel aastal oli siin 700 inimese ümber, siis oli küll tegu, et kõiki soovijad ära mahutada,” meenutas Pae.

Ulvi Põllu sõnul tekkinud tal merelaulude õhtu mõte kultuuritöötajate nõupidamisel, kus uusi ideesid genereeriti. “Kui olin selle välja öelnud, ärgitas mind asja teoks tegema Maire Sillavee. Nüüd võib küll öelda, et tore asi sai käima, ka tänasel õhtul on inimesi 500 ringis,” arvas kauaaegne kultuurijuht.

Kirgi küttis üles energilise Heidi Tamme esinemine, kes jutustas mõned toredad lood oma pikast lauljakarjäärist, meenutas “Horoskoopi” ja ärgitas rahvast tuntud lugudele kaasa laulma. Mõnusalt kõlasid Ervin Lillepea armastuslaulud.

Küsimusele, kas ta on varem Lümandas esinenud, vastas Heidi Tamme, et ükskord ammu, eelmisel sajandil, kui maksis veel vene rubla. Samas lisas laulja: “Olen seekord Saaremaal ainult selle ürituse pärast, ma võtan kontserte ette ükshaaval. Aga siin on tore rahvas ja elab hästi kaasa.”

Ürituse lõppedes kutsus kultuurijuht Ulvi Põld kõiki ka järgmisel aastal kaasa lööma ning tänas toetajaid, kelleks sel korral olid Lümanda vald ja söögimaja, Kultuurkapitali Saaremaa ekspertgrupp ning Rahvakultuuri Arendus- ja Kultuurikeskus. Esinejatele anti mälestuseks kaasa meremehe santsukast, mille sees oli väike paat.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 46 korda, sh täna 1)