Tagasivaade Abruka jaanikuule

Tagasivaade Abruka jaanikuule

 

Enne veel kui juulikuu toimetustesse sukelduda, oleks paslik teha põgus pilguheit möödunud jaanikuule.

Kindlalt võib väita, et jaanikuu Abrukal läks igati korda. Toimekust ja teguderohket askeldamist jagus kuu lõikes tervele saarele.

Sadamas käis vilgas askeldamine varavalgest hiliste õhtutundideni. Süvendustööd, muuli ja pinnase teisaldamine, kivide vedu ja mis kõik veel. Ehitustegevust jätkus ka Abruka küla piiridesse. Kerkivad majad, saunad ja uhked piirdeaiad. Valmisid mänguväljakud, paigaldati suur külakiik.

Kultuurisündmused pakkusid huvilistele erinevaid nautlemisvõimalusi. Ajalugu tehti laulupeoga. Kolm kõrgetasemelist koori sajakonna lauljaga laulsid dirigent Triin Kochi juhtimisel Abruka rahva meele rõõmsaks ja silma särama.

Jaanipäevast rääkides võime juba teist aastat väita‚ et pidu läks korda ja pidulisi oli rekordiliselt palju. Ning mis peamine, valdav enamus jaanilistest tundsid end jaanitulel ka algusest lõpuni hästi.

Külastuspaigana on Abruka jätkuvalt populaarne. Samas ei ütle ka Abruka elanik küllakutsest ära. Minu jaoks algaski möödunud kuu reisimisega. Nimelt sain 3. juunil esimest korda omal jalal Vilsandil ringi liikuda, tõsi küll, ametiasjus ja kindla tagamõttega, aga ega see siis sündmuse erakordsust vähenda.

Kuu keskpaiku külastasid Abrukat kõrged ametnikud tähtsatelt ametipostidelt Eestist Lätist ja Leedust.

Juuni lõpupäevil, 27. juunist 28. juunini toimus Hiiumaal Mangu rannas Kalda puhketalus Eesti Saarte Kogu üldkogu. Kutsutud olid esindajad kõigilt saartelt. Maavalitsuste ja valdade esindajad, kelle haldusalas saared paiknevad.

Valitsuse esindajatena tulid kohale regionaalminister Siim-Valmar Kiisler, rahvakultuuri nõunik Heino Pedanik ja ridamisi riigikogulasi, eesotsas riigikogu saar-te toetusrühma esinduse juhi Imre Sooäärega. Hiiumaal peetud kahepäevane mõttetöö vormiti koosviibimise järel ühiseks pöördumiseks, mis edastatakse riigikogule, regionaalministrile ja kultuuriministrile.

Seega oli juunikuus Abrukal kuhjaga asjalikku toimetamist. Ega käimasolev juulikuugi vaikelu saarele too. Päevad algavad ikka päikesetõusuga ja lõpevad loojangul ning seda aega, mis sinna vahele mahub, jääb tihti väheks.

Juulis algavad Abrukal taas Saaremaa rahvateatri etendused. Mängitakse Jüri Tuuliku Abruka lugude põhjal valminud lavastust. Etendused, mis selleks suveks planeeritud, on enamuses juba välja müüdud. Kuu lõpus, 26. ja 27. juulil, peetakse maha üleilmane abrukalaste kokkutulek. Nii et tegevust jagub igasse aega.

Sellest, mis Abrukal toimumas ja mis lähiajal tulekul, räägime kindlasti veel, ikka selleks, et kõik teaksid, mis toimub ja oleksid asjadega kursis, Abruka asjadega vähemalt. Muidu võib sõbra Maidu väitel juhtuda nii nagu mehega, kes kogemata viiekorruselise maja katuselt alla tänavale prantsatas. Kui mees maapinnaga kokku sai, tõttasid tänaval kõndijad ligi ja küsisid, mis toimub. Seepeale vastanud mees, et mina küll ei tea, ma just äsja saabusin. Nii et hoidke silmad-kõrvad lahti, saate teada, mis Abrukal teoksil.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 13 korda, sh täna 1)