Majanduskonverentsil tõdeti, et madal majanduskasv ei vii elu edasi (4)

Majanduskonverentsil tõdeti, et madal majanduskasv ei vii elu edasi

MEHED MAJANDUSEST (MURE)MÕTTEID MÕLGUTAMAS: Vasakult riigikontrolör Mihkel Oviir, konverentsi moderaator Janek Mäggi, Eesti Kaubandus- ja Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman, Keskerakonna esimees, Tallinna linnapea Edgar Savisaar, majandusteadlane Heido Vitsur, ettevõtja Oliver Kruuda, Arco Vara AS juhatuse esimees Aare Tammemäe.

Eile Kuressaare kultuurikeskuses peetud Keskerakonna konverentsil “Eesti majanduspoliitika 2008”, tõdeti, et madal, vaid 0,1-protsendiline majanduskasv ei vii elu edasi, pärsib tugeva keskklassi kujunemist ja laias laastus halvendab elukvaliteeti üldse.

Konverentsil avaettekande teinud Keskerakonna esimees, Tallinna linnapea Edgar Savisaar ei hoidnud kriitikat valitsuse aadressil vaka all, öeldes, et valitsus peab hoolivamalt inimestesse suhtuma. Tema sõnul saab igas valdkonnas ja olukorras rakendada erinevaid majanduspoliitilisi meetmeid, mis üht- või teistpidi aitaksid elujärge ülespoole viia.

Savisaare arvates pole valitsuses piisavalt kompetentseid majanduse asjatundjaid.

“Valitsus peab suutma luua inimestele piisavalt motiveeriva töö- ja elukeskkonna, et meie riigi elanikud oleksid huvitatud siin elama ja töötama,” märkis Savisaar.

Rääkides majandusest, ei saanud erakonna juht jätta seegi kord pronksiööd meelde tuletamast. Savisaare sõnul oleks valitsus pidanud pronkssõduri teisaldamise asemel tegelema hoopis soodsama majanduskliima loomisega.

Samas soovis Savisaar ühiseks mõttetegevuseks sünergiat. “Meil on vaja hoolida inimestest, kes meie peale loodavad, meil on vaja koondada iseenda ja teiste riikide kogemusi. Küll me siis kriisist välja tuleme,” mõtiskles Savisaar.

Konverentsil esines tervitussõnavõtuga Keskerakonna Saaremaa piirkonna esimees, riigikogu liige Kalle Laanet. Teemal “Eesti konkurentsivõime – unelmad ja tegelikkus”, kõneles majandusteadlane Heido Vitsur, kes tõi auditooriumi unelmatemaailmast maa peale, toonitades, et paljukiidetud edumudel Eestist ei vasta tõele. Mitme näite varal kummutas teadlane rahva hulgas levinud arvamuse Eesti majandusedust, sealhulgas uusima tehnoloogia kättesaadavusest.

Eesti Kaubandus- ja Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman teadis kogenud majandusmehena rääkida teadmistepõhisest majandusest, mis vajab teadmistepõhist poliitikat.

Reformierakonna suhtes kriitilise meelega ettevõtja Jaan Õmblus tõi oma ettekandes esile majanduslike huvigruppide positsioonide ümberjagamise majanduskriisi olukorras.

Riigikontrolör Mihkel Oviir rõhutas juba oma ettekande pealkirjas, et haldusterrito-riaalne reform on objektiivselt möödapääsmatu.
Harjumaa omavalitsuste liidu esimees, Viimsi vallavanem Urmas Arumäe küsis, mis on omavalitsus. “Omavalitsus, aga ka ühiskond tervikuna, vajab praegu liberalismi tasakaaluks oluliselt rohkem mõtlemist, mis tuletaks meile meelde, et inimesed vajavad õnneks veel midagi muud peale individuaalse vabaduse realiseerida oma hea elu mudelit,” arutles omavalitsuse juht.

Ettekannetega esinesid veel ettevõtjad Oliver Kruuda, Aare Tammemäe, Vladimir Volohhonski, riigikogu liige Aivar Riisalu, riigiametnik Erkki Piisang ja laevaomanike liidu peasekretär Enn Kreem.

Konverents lõppes tunniajalise paneeldiskussiooniga.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 27 korda, sh täna 1)