Kuressaare lossi päevale tuleb maailmakuulus Türgi sõjaväemuusika ansambel Mehter

Kuressaare lossi päevale tuleb maailmakuulus Türgi sõjaväemuusika ansambel Mehter

MAAILMA VANIM: Türgi ajaloolise sõjakultuuri ansamblit Mehter peetakse sõjaväeorkestri liigina maailma vanimaks, tema vanust arvestatakse Ottomani impeeriumi loomisest 1299. aastal.
XVIII sajandist alates on löök- ja puhkpille ühendav türgi sõjaväemuusika oluliselt mõjutanud mitmete suurte Euroopa muusikute, sealhulgas kuulsate Viini klassikute loomingut.

Tänavuse Kuressaare lossi päeva peaesinejaks on Türgi ajaloolise sõjakultuuri ansambel Mehter. Ansambel saabub Kuressaarde Saaremaa muuseumi kutsel ning Türgi vabariigi suursaatkonna, Kuressaare linna ja Eesti Kultuurkapitali toetusel.

Sõjaväemuusika ansamblina arvatakse Mehteri vanust alates Ottomani impeeriumi loomisest 1299. aastal, kuid sellise, löök- ja puhkpille ühendava sõjaväemuusika traditsiooni on türklased endaga kaasa toonud Kesk-Aasiast. Sõjaväeorkestri liigina peetakse Meh-teri vanimaks maailmas.

Tänapäevases mõistes sõjaväeliseks marsiansambliks kujunes Mehter välja XVI sajandil. Euroopas sai Türgi sõjaväemuusika laialdase tuntuse ja tunnustatuse osaliseks, kui Austria ja Ottomani impeeriumi vahel toimusid Karlowitzi rahulepingu läbirääkimised.

Tähistamaks lepingu sõlmimist tõi Türgi diplomaatiline delegatsioon 1699. aastal oma sõjaväe eliidi – janitšaride – orkestri Viini esinema. Sealtpeale hakkasid sarnast muusikat viljelema mitmed Euroopa sõjaväeorkestrid. Poola kuninga õukond sai 1720ndatel aastatel sultanilt kingituseks terve türgi orkestri. 1770. aastate lõpuks oli janitšaride muusika oma võluga vallutanud juba enamiku Euroopa riike.

Mehteri muusika on oluliselt mõjutanud mitme Euroopa muusiku loomingut, sealhulgas ka suuri Viini klassikuid. Selle kinnituseks väärib nimetamist Mozarti ooper “Haaremirööv” (1782). Haydn kasutab oma “Sõjasümfoonias” ja ooperis “L’Incontro Improviviso” türgi muusika motiive. Beethoven kirjutas türgi marsi muusikalise kujunduse osana August von Kotzebue laulumängule “Ateena varemed” ( ), mille teemale hiljem komponeeris ka variatsioonid klaverile (op. 76).

Kui türgipäraseks peetud muusikat orkestrile seati, kasutati täiendavaid löökpille, mida klassikalise ajastu orkestrite koosseisus tavaliselt ei esinenud. Aja möödudes hakati kirjutama muusikat, milles kasutati suurt trummi, trianglit ja taldrikuid, ilma et oleks pidanud tingimata esile tooma teose türgipärasust. Seega saab kindlalt väita, et türgi sõjaväemuusika traditsioon on teinud türgi algupära muusikariistade näol omamoodi kingituse lääne klassikalisele muusikale.

XIX sajandi algul langesid Türgi toonased eliitväeosad poliitilisse ebasoosingusse. Koos janitšaride ja teiste palee juures tegutsenud eliitüksustega saatis sultan Mahmud II 15. juunil 1826 laiali ka neid väeosi sajandite vältel lahingusse õhutanud ning vaenlase vastu tuntavat hirmu ületada aidanud marsiansambli.

1911. aastal ansambel taastati Türgi sõjamuuseumi juures ning tegutses nii I maailmasõja kui selle jätkuks kujunenud Türgi iseseisvussõja ajal, kuid saadeti jälle laiali 1935. aastal, kuna ansambli poolt kantud traditsioonides nähti ohtu Türgi toonasele euroopasuunalisele moderniseerimisele.
Inspireerituna meilgi hästi tuntud Šoti torupilliansamblitest, kutsuti Mehter taas ellu 1952. aastal, esmase sooviga tähistada aasta hiljem väärikalt Konstantinoopoli vallutamise 500. aastapäeva.

Algse eliitansambli järjepidevust kandev orkester mängib ajaloolisi väärtusi kandva institutsioonina tänapäeval mitu korda nädalas Türgi sõjamuuseumi külastajatele ja samuti teatud riiklikel tseremooniatel. Türgis on moodustatud veel täiendavaid orkestreid sama ajaloolise traditsiooni vaimus, ning Eesti kuulajatele esinev orkestri koosseis on loodud Türgi kultuuri- ja turismiministeeriumi juurde.

Et saarlastest küllakutsujate kulusid on lubanud jagada ka Paide ja Tallinna linnavalitsus, esineb Mehter veidi lühemate etteastetega ka täna Paide kesklinnas ning 6. juulil Tallinna vanalinnas.

Raul Salumäe
raul@muuseum.tt.ee

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 67 korda, sh täna 1)