MTÜ Elme Mõis rajas lastele mänguväljaku (1)

MTÜ Elme Mõis rajas lastele mänguväljaku

MÄNG ON LASTE TÖÖ. Elme mõisa õue rajatud uuest mänguväljakust tunnevad heameelt ennekõike külalapsed. Eile valmistasid liivakooke Annabel Raun (vasakul), Kelli ja Karel Klütsnik.

Elme mõisa hoovis on eilsest laste kasutuses nüüdisaegne mitme atraktsiooniga mänguväljak, mis rajati MTÜ Elme Mõis eestvõtmisel. Lastele vabaaja veetmise platsi tegemine läks maksma 153 135 krooni. Enamiku sellest rahast sai mittetulundusühing toetusena PRIAST. Õla pani alla ka Kaarma vallavalitsus. Vähempakkumise võitis mänguväljakute rajamisele spetsialiseerunud Belander Grupp OÜ Jõgevalt. Ehitajail kulus kompleksi rajamiseks vähem kui nädal aega.

MTÜ-sse Elme Mõis kuulub paarkümmend liiget Endla, Kungla ja Vantri külast. Varasematel aastatel on mittetulundusühingu liikmed rajanud iidsesse mõisahoovi laudade ja istepinkidega varjualused. Puidust suurel maakaardil härrastemaja varemete küljes on ka kolme küla talude nimekiri.
Mõisa hooviväravas on pilkupüüdev kuulutustetahvel küla postkastidega. Ühingu initsiatiivil tehti igale talule stiilsed nimesildid.

“Miks siis nüüd laste mänguväljak?” küsis ühingu juhatuse liige Valter Koost, ise vastates, “lapsi on külas kümmekond. Väiksematele on mõeldud turnimisvõrk, ronimisredelid, liumägi, kiiged, vedruhobused ja liivakast.

Suuremad poisid ja tüdrukud saavad palli mängida nii võrk- kui korvpalliplatsil. Väljaku äärde lasime teha istepingid. Kui lapsed liivakastis mängivad või redelil turnivad, saavad issid-emmed oma võsukeste tegemisi rahulikult istudes pealt vaadata.”

MTÜ juhatuse liige Juta Levin, kes elab mänguväljaku vahetus läheduses, tundis lastele suunatud tähelepanust erilist rõõmu. “Nüüd on lastel tegevust kogu päevaks. Kui nad kiikumisest tüdivad, lähevad turnima, sealt edasi liugu laskma või vedruhobusega “ratsutama”.

Siin saavad nad palli mängida ja üldse loominguliselt oma “tööpäeva” kasutada,” rääkis väikelaste ema Juta Levin.

Mänguväljakute alune maa kuulub vallale. Mittetulundusühingule võimaldas vallavalitsus selle tasuta kasutamise. “Enne Teist maailmasõda tegutses mõisas kool. Sõja ajal sai maja leekkuulist tabamuse ja põles maha.

Kõrvalhoonetest on osa taastatud, tänu inimestele, kes seal elavad. Osa mõisamaju on lagunenud. Kõiki neid pole mõtet endisel kujul taastada. Säilinud on võimas kelder. Unikaalsest mõisakompleksi tahame võimaluste piires korrastada. Meil on isegi üks eskiisprojekt tehtud. Varemetele annaks teha näiteks vabaõhulava.

Teisi mõtteid ja plaane on ka, aga kogu kompleksi ennistamine endisel kujul ei tule kõne alla. See nõuab miljoneid,” arutles Kungla küla mees ja ühingu juhatuse liige Valter Koost.

MTÜ Elme mõis juhatuse esimees on Ene Vahter. Juhatusse kuulub kuus liiget.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 92 korda, sh täna 1)