Liis Aljas õpib Lätis majandama

Liis Aljas õpib Lätis majandama

 

Riia tänavatel võib kokku põrgata saarlanna Liis Aljasega (20). Liis ei tulnud paariks päevaks saldejumsi sööma, vaid hoopis kooli. Ta õpib Stockholmi kõrgema majanduskooli Riia harus (SSE Riga) MAJANDUST JA ÄRIJUHTIMIST.

SSE Rigas saab õppida majandust ja ärijuhtimist – rohkem erialasid pole, eks?
Täpselt nii. Ainult ühe erialaga väike kool.

Miks sa otsustasid just Riiga õppima tulla? Majandust saab ju Eestiski õppida.
Läksin Riiga pigem sellepärast, et see kool tundus olevat huvitavam valik kui klassikalised Tallinn ja Tartu. Nüüd mõtlen juba, et SSE Riga peaks olema ühe majandusharidust sooviva eestlase jaoks ülikooli variantidest prioriteet number üks. Püüan käia võimalikult palju keskkoolides oma kooli tutvustamas, et kellelgi ei jääks sellepärast siia kooli tulemata, et informatsiooni on vähe.

Kas SSE Rigas on kehtestatud ka õppemaks?
Kuni eelmise sügiseni sisseastunute jaoks oli õppimine tasuta. Sellest sügisest alates on õppemaks 1500 eurot aastas.
SSE Riga (Stockholm School of Economics in Riga) on, nagu nimigi ütleb, Stockholmi majanduskooli filiaal ja siiamaani oli üks kooli rahastajatest ka Rootsi riik. Nüüdseks aga on Rootsi nii-öelda asja käima lükanud ning Baltikumil tuleb ise hakkama saada.

Millised olid sisseastumiskatsed?
Sisseastumine toimub kolmetasandiliselt. Kõigepealt tuleb kevadel ära saata avaldus oma andmetega ja essee, et miks just see kool ja miks mina. Juuni lõpus vaadatakse üle avaldused ning matemaatika- ja inglise keele eksami tulemused. 400 noort üle Baltikumi kutsutakse juuli alguseks Riiga katsetele.

Katsed koosnevad lühikesest esseest üsna üldisel teemal, matemaatika- ja loogikatestidest. Üldiselt on see test ikkagi selle peale, kui hästi kellegi pea lõikab.

200 paremat katsete sooritajat pääsevad edasi vestlusele. Seal tasub olla hästi avatud ja teotahteline. Mitte mingil juhul ei tohi ühegi keharakuga märku anda, et tegelikult on sul ka teisi variante, mida teha või kuhu minna. SSE peab olema prioriteet number üks, sa pead tõesti väga-väga tahtma siia tulla.

Umbes 120 saavad sisse, et augusti keskpaigas õppetööga pihta hakata.

Kuidas näeb SSE Rigas välja õppetöö?
Õppetöö toimub inglise keeles. Üldiselt on meil üks kuni kaks ainet korraga. Kindlat tunniplaani ei ole, iga nädal on ise nägu. Alguses võib juhtuda, et füüsiliselt koolis veedetud aega on päris vähe. Ent kui lähenemas on eksam või aruande tähtaeg, siis on koolis selline asi nagu overnight ehk siis kool on lahti ööpäev läbi, et õpilased saaksid koos õppida.

Muidu on meil ka kool öösel kaheni lahti ja võib öelda, et paljudele on see teiseks koduks. See ei ole üldse mingisuguste nohikute asi, vaid inimestele meeldib ka oma vaba aega koolis koos veeta: vaadatakse filme või istutakse niisama koos.

On loengud ja seminarid ja palju külalisloenguid. Igas aines on lõpus loomulikult eksam ja nelja inimese peale grupitöö. Seal võtad sa kokku kõik, mida oled loengutest ja raamatutest õppinud, ning paned kokku päris eluliste asjadega. Üsna palju on vaja käia kuskil firmas küsimas, et kuidas teil siis asjad on, ja selle põhjal saad midagi kokku kirjutada.

Meil ei ole eksamisessioone. Kui aine saab läbi, siis on kohe eksam ka. Teeme aasta läbi eksameid, mis on minu meelest palju mõnusam variant, sest siis on asi värskelt meeles ja saadki sellele ühele ainele keskenduda.

Nii pärast esimest kui ka teist aastat on kohustuslik umbes kuu aja pikkune praktika. See, mida ja kui palju keegi seal teeb, sõltub praktikandist ja sellest, kus ta konkreetselt praktikal on.

Õppejõud on koolis mitte ainult Lätist, vaid ka mujalt, eks?
Suure osa moodustavad muidugi rootslased Stockholmist meie emakoolist. Palju õppejõude on aga ka kõikjalt mujalt Euroopast, näiteks Taanist, Prantsusmaalt. Päris palju on ameeriklasi ja esindatud on ka austraallased. See ongi inglise keeles õppimise pluss, et nii õppejõudude kui ka -kirjanduse osas on võimalik saada parim üle kogu maailma. Valik on oluliselt suurem, sest keel ei sea piiranguid.

Kuidas on organiseeritud õpilaste majutus?
Ühikakoht on igale õpilasele olemas, kuid koolil ei ole oma ühikat ja see, kus meil kohad on, asub kesklinnast päris kaugel. Valdav enamik üürib seetõttu kesklinnas kambakesi korterit.

Räägi natuke oma kursusest.
Igal aastal võetakse vastu 115 kuni 120 õpilast. Nendest on eestlasi mõniteist, leedukaid kahe-kolmekümne kanti ja ülejäänud on siis lätlased, kellest pooled on läti-venelased. Nendele lisaks loomulikult ka vahetusõpilasi, keda on väga erinevatest riikidest, alates rootslastest, sakslastest, hispaanlastest kuni kasahhideni välja.

Kuna meil on väike kool, kokku ainult 350 õpilast, siis me kõik tunneme üksteist. Kool pakub ka igasuguseid sportimis- ja muid meelelahutamisvõimalusi. Muidugi ei puudu tudengielu juurest ka pidutsemine. Pea iga nädal käib kooli meilist läbi, kelle juures seekord korteris pidu peetakse. Niipea kui ilmad ilusaks lähevad, nauditakse Jurmalat.

Kui palju sa nüüd läti keelest aru saad?
Kõige elementaarsemate asjadega saan hakkama. Toidupoes hätta ei jää, aga päriselt arusaamiseks ja keele rääkimiseks seda veel nimetada ei saa.

Öpipoiss viskab suveks end päikese kätte külili ja torkab kõrre suhu. Koolilõpetajatele hoiab ta pöialt, et kutsevalik esimese korraga õige saaks. Meelespeana lisab Öpipoiss nimekirja erialadest, millest oli Oma Saares juttu – vahest on kellelgi isu ühtteist üle lugeda:

LOGOPEED 09.10.2007
TELEKOMMUNIKATSIOON 23.10.2007
ARST 06.11.2007
ÜLDEHITUS 20.11.2007
TEHNOÖKOLOOGIA 04.12.2007
JAZZ-KITARRIERIALA 18.12.2007
NOORSOOTÖÖ 11.01.2008
LENNUNDUSETTEVÕTTE JUHTIMINE 25.01.2008
MOEDISAIN 06.02.2008
RAKENDUSARHITEKTUUR 20.02.2008
AJAKIRJANDUS JA SUHTEKORRALDUS 05.03.2008
TÜÜRIMEES 19.03.2008
EESTI KEEL VÕÕRKEELENA JA EESTI KULTUUR 02.04.2008
ELEKTROONIKA 16.04.2008
MAASTIKUEHITUS 30.04.2008
PÄÄSTETEENISTUS 14.05.2008
FÜSIOTERAAPIA 28.05.2008
KONSTAABEL 11.06.2008

Kõik need lood saad kätte ka internetiküljelt www.omasaar.ee, kui klikkad vasakus servas reale “Öpipoiss”.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 246 korda, sh täna 1)