Olgu ainult üks President (3)

Olgu ainult üks President

 

Võõrsõnade leksikon annab selgituse sõnale ‘president’ selliselt: 1. ld k praesidents, eesistuja, valitav riigipea enamikus vabariikliku valitsemisvormiga riikides. Edasi tulevad muidugi selgitused 2 ja 3, mis teevad presidendiks ka paljud väiksemad tegelased.

Lapsepõlvest meenub, et sõna president ei kasutatud. Olid esimene sekretär, peasekretär ja ülemnõukogu või selle presiidiumi esimees. Koolis pidi täpselt teadma, kes on kes.

Presidendiga seostasime tol ajal kauget maad Ameerikat. Meelde tuleb raadiost Ameerika Hääle kuulamine, mida pidi tegema saladuskatte all kinniste uste ja kardinate taga. Kuigi Ameerikas president ükskord isegi ära tapeti, oli meie jaoks ikkagi tegemist väga kõrge isikuga.

Koolis ajalugu õppides puutusime küll põgusalt kokku Eesti Vabariigi presidendi Konstantin Pätsi teemaga, ent kuna tegemist olevat olnud “paha” mehega, ei osanud me teda oluliseks pidada. Vaid vanaema kobises vaikselt midagi omaette, kui meie ajalooraamatut juhtus vaatama.

Eesti Vabariigi taastamisel saime alles õieti aru, mida tähendab President. Selle sõna tegi eestlaste jaoks suureks Lennart Meri. Mees, kes viis meie riigi maailmakaardile.

Olen mõelnud, et meil võiks jääda keelepruuki ‘president’ selles esimeses tähenduses. Austusest oma riigi ja riigipea institutsiooni vastu.

Jalgpallurid, suusatajad, maadlejad ja muud sportlased ning pangad, äriühingud ja seltsid võiksid oma tippjuhte nimetada ikka kuidagi teisiti.
On tiitleid, mida kasutatakse ainult ühes tähenduses. Ei kujuta hästi ette, et olemas oleks ametipositsioon nimega Eesti Panga peapiiskop, Tallinna kuningas või Jalgpalliliidu paavst.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 26 korda, sh täna 1)