Marko Kumm tahab golfi massidesse viia

Marko Kumm tahab golfi massidesse viia

 

Marko Kumm on 24-aastane Saaremaa juurtega noormees, kes on suurema osa oma elust elanud Soomes. Pärast õpingute lõpetamist ja golfiõpetaja eriala omandamist otsustas Marko kolida oma esivanemate kodukohta ja siinkandis midagi ka ära teha.

“Sündisin tegelikult Tallinnas,” alustab Marko. “Kui olin 5-aastane, kolisime vanematega Soome,” selgitab ta oma soome aktsendi päritolu. “Sellepärast räägin soome keelt puhtalt,” mainib ta ja lisab, et mõned on talle küll öelnud, et eesti keelt räägib ta väikese aktsendiga. “Pärast Soomes spordikooli lõpetamist otsustasin tulla Kuressaarde. Mu ema on siit pärit,” selgitab Marko oma saarele tulekut.

Golfitreeneriks Kuressaarde

Pärast keskkooli lõpetamist läks Marko spordikooli, kus õppis kaks aastat golfi. Seejärel käis ennast golfi alal täiendamas Inglismaal. Huvi selle spordiala vastu ajendas teda ka Kuressaarde tulema. Ja nüüd ongi ta Kuressaare golfiõpetaja.

Oma tööd tutvustades ütleb Marko Kumm, et soome keelt läheb tal töö juures palju vaja. “Soome keele oskus on Eestis nüüd väga oluline,” kinnitab ta. Igapäevane töögraafik on tal üsna avatud ja erinev.

“Ma teen praegu demopäevi,” ütleb ta ja selgitab, et demopäev on päev, mille jooksul ta tutvustab asutustele ja firmadele, mida golf endast üldse kujutab. Selle kõrvalt jõuab Marko ka golfi algkursusi läbi viia ja pärast seda koolituse läbinuile rohelisi kaarte väljastada. “Eratunde annan ka,” lisab Marko ja ütleb, et sellisel puhul võetakse see tund videole, analüüsitakse õppija lööki ja püütakse koos õpetajaga lööki parandada. Kõige töisemad on Markol aga nädalavahetused.

Eesti üks paremaid golfiväljakuid

Praeguseks on Marko golfi mänginud viisteist aastat.

“Golfiga alustasin 9-aastaselt. Esimest korda läksin väljakule koos isaga,” meenutab ta. Mingil ajal hakkas Marko aga huvituma golfiõpetaja ametist ning nii ta ennast sellesse mängu sisse mässiski.

Marko tunneb golfi hästi. Ta pajatab golfi Šoti päritolust, reeglitest, etiketist ja kõigest muust selle juurde kuuluvast. “Golfi süda on Šotimaa, sealt tulevad ka iga kolme aasta tagant reeglid,” räägib ta innustunult.

“Mujal maailmas on golf ju üldiselt palju populaar-sem kui Eestis, kuid ka siin hakkab see tasapisi populaar-seks muutuma,” leiab Marko. Veel mõnda aega tagasi ei oleks ta isegi loota julgenud, et Kuressaare saab endale golfiväljaku. Aga nüüd on see peaaegu valmis! Tema sõnul on paljud golfispetsid öelnud, et Kuressaarde võib tulla üks Eesti paremaid golfiväljakuid. Marko teada plaanitakse Eestisse lähiajal rajada veel kolm golfiväljakut. “Golf hakkab ka Eesti inimesteni jõudma,” kinnitab ta.

Saab alustada otsast

“Ma olen selle väljaku mitu korda läbi käinud, läbi teinud ja näinud,” räägib Marko Kuressaare golfiväljakust. “Mulle meeldib see väga.”

Oma Kuressaarde tulekut ja siin töötamist ning huvi selle väljaku vastu põhjendab Marko lihtsalt: “Siin ma saan alustada otsast peale… See kõik on uus, mitte kedagi pole mul ees.”

Markole on oluline see, et ta saab koguda endale treenitavad juuniorid ja alustada nendega algusest peale. Tema sõnul on väga raske, eriti algajal treeneril, alustada seal enese sissetöötamist, kus on juba mõni golfiõpetaja ees olnud või parasjagu on. “Kõik teevad seda tööd omamoodi. Siin saan ma endale uued ja treenimata inimesed,” selgitab Marko ja lisab, et Kuressaares saab ta tasapisi alustada ja noori kaasata ning edasi areneda.
Eestis on golfiõpetajaid vähe. Neist kõige tuntum on Enrico Villo. “Eestis on jah gol-fiõpetajaid päris vähe, sest alles äsja alustati nende koolitamisega,” mainib ka Marko.

Golf ei ole ainult rikaste pensionäride mäng

Marko üheks sooviks on muuta golfi mainet ja viia see spordiala n-ö massidesse.

“Golf ei ole ainult rikaste pensionäride mäng,” ütleb ta, kinnitades, et see on mõeldud igas vanuses inimestele. Tema meelest on golf tõsine sport.
“Sa teed täisringi ära, ja see kestab üle viie tunni. Selle aja jooksul kõnnib golfimängija 10 km. Kui sa muidugi golfiautoga ei sõida,” naerab ta.

“Sa pead palli lööma üle saja korra! Proovi sa lüüa 100 palli – järgmisel päeval ei pruugi sa isegi voodist püsti saada.” Marko ise gol-fiautot ei kasuta ja tavaliselt kõnnib need rajad ja vahemaad läbi, varustuse kott seljas. “Eks see võtab korralikult läbi,” nendib ta.

“Isiklikke saavutusi ma enam väga taga ei igatse. Maailmameistriks või mõne muu võistluse võitjaks tulla, seda soovi mul pole,” räägib Marko. “Tahaksin saada arvestatavaks golfiõpetajaks, keda usaldatakse, kelle juurde tullakse… Et mind tuntaks ja teataks,” arutleb ta tulevikuplaanide teemal. Noormehe kirglik soov on Saaremaal golfi populariseerida ja uut golfipõlvkonda kasvatada.

“Tahaksin, et juba järgmisel aastal saaksid meie juuniorid Saaremaad esindada Eestis ja ka mujal. Saarte mängude jaoks Ahvenamaal tahaks ka korraliku esindustiimi kokku panna,” räägib ta.

Golfimäng ja harjutamine võtab aega, sest selles mängus on väga palju nüansse, mida peab teadma. Etikett, turvalisus, teiste mängijate jälgimine ja nendega arvestamine, käitumine väljakul, riietus. Kõik need on väga tähtsad nüansid. “Reeglid on igal pool samad ja need kõik on õpitavad. Sellised asjad ei tohiks muidugi hirmutada, et oh ma ei tea etiketti ja reegleid. Sellepärast ei tasuks küll seda mängu proovimata jätta,” arvab Marko.

Praegu proovib Marko noori golfist huvituma panna. “Tahan koolidega koostööd tegema hakata, et noori kaasata ja välja treenida,” ütleb ta. Tema unistuseks on, et koolides peetaks golfi samasuguseks spordiks nagu muidki alasid. Seepärast hakkabki Marko koolides ringi käima.

“Püüan Eesti koolidesse sisse viia saaligolfi, kus kümne minutiga saab teha golfiraja,” selgitab ta. Soome koolides on see spordiala tema sõnul väga populaarne. Ja Marko arvates on sel perspektiivi ka Eestis, sest see on uus ja huvitav.

Töö ja hobi koos

Oma tööst ja ühtlasi ka hobist rääkides ütleb Marko, et tegelikult on tal väga vedanud. “Olen suutnud ühendada meeldiva kasulikuga. Ma ei mõtle hommikul ärgates, et oh, ma pean jälle tööle minema,” mainib noormees. “Mul on hea meel õpetada ja ise golfiväljakul lüüa.” Vähemasti praegu tunneb ta, et tahaks väljakul olla kogu aeg.

Marko ütleb, et üldiselt saab golfi mängida igal ajal. “Ainult äikese ajal on see lausa keelatud,” manitseb ta. Tema sõnul võib äikeseilmaga golfimängimine, avatud väljakul kepi tõstmine ja sellega löömine mängija viimaseks löögiks jäädagi.

Mis puutub mängija vanusesse, siis võib golfiga alustada juba kaheaastaselt. “Nagu Tiger Woods,” toob ta näite. “Tema ju siis alustas. Ja vanuse ülempiiri golfil pole. Sa võid sellega tegeleda kuni surmani.”

Marko meelest on olemas lausa golfipisik. “Kui korra proovid, siis on üsna lihtne see golfipisik endale külge saada,” räägib ta. “Korra proovid palli lüüa ja juba satud hasarti – alguses ei lähe ja ei lähe ning siis korra õnnestub, ja oledki pisiku külge saanud,” selgitab ta, kuidas pärast seda hakkad muudkui edasi proovima, et veel paremat lööki teha.

Curriculum Vitae
Sündinud: 9. detsembril 1983 Tallinnas

Haridus ja oskused
2007–2008 golfiinstruktori kursused (Devere Golf Academy)
2007 golfiinstruktorite kool 1 & 2 (Soome Golfi Föderatsioon /Liit)
2006 spordiinstruktori baaskursused, 2008 (Vierumäki spordiinstituut)
2006 treenerioskuste kursused 1 (Kisakallio spordiinstituut)
2006 võimlemistreeneri baaskursused (Kisakallio spordiinstituut)

Töökogemus
2008 teine golfiinstruktor (Devere Academy, Inglismaa)
2005–2008 noorem golfiinstruktor (Vierumäki, Soome)
2003–2004 Ruukki vastuvõtt, Hämeenlinna, Soome
2000–2002 teine golfiinstruktor, suvine töö (AGK, Hämeenlinna, Soome)

Keeleoskus
Soome, eesti, inglise, rootsi

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 117 korda, sh täna 1)