Saarlased käisid külateatrite festivalil kolme näiteseltskonnaga

Saarlased käisid külateatrite festivalil kolme näiteseltskonnaga

 

Möödunud reedest pühapäevani kestis Jõgevamaal Tabivere vabaajakeskuses VIII külateatrite festival, kus saar-lastest osalesid Salme vallateater, Lümanda näitering ja Tornimäe näiteselts. Saare rahvas mängis festivalil kodukandi kirjameeste Albert Uustulndi ja Juhan Smuuli ning ka kaasaegse mandriklassiku Andrus Kivirähki loomingut.

Tabivere vabaajakeskuses tervitas külateatrite festivalile saabujaid kultuurisündmuse peakorraldaja, Tabivere valla kultuurijuht Tiina Tegelmann. “Saarlaste aktiivne osavõtt muudab meie festivali kindlasti tuumakamaks ja vaimukamaks,” arvas ta.

Esimesena astus saare harrastusteatritest lavale Salme vallateater Albert Uustulndi näidendiga “Naistele mehed, meestele meri”. “Kerge närv on sees, nii et on kiire, kiire ja veel kord kiire,” ütles lavastaja Maire Sillavee enne etenduse algust. Peagi asusidki laval tegutsema meremehed, kalurid, rannavahid, nende abikaasad ja kallimad ning asjamehed ja asjanaised. Mitmetele uustulndilikult mahlakatele ütlustele reageerisid pealtvaatajad naeru ja aplausiga.

Kui etendus lõppenud, lausus Maire Sillavee lavastajale omase kriitikaga: “Mina olen seda näitemängu vaadanud viisteistkümmend korda ja tundub, et pole ikka nii hea kui tarvis. Eks mõneti andis tunda ka kaugelt tulemine. Rõõmu teeb aga meie ansambli- ja küünarnukitunne, mis teatriseltskonnas hädavajalik. Kui ühele näitlejale helistati, et tema poeg on haigeks jäänud, oli Mare Koov nõus kooliõpetajanna osa kiiresti selgeks õppima ja mängima. Ta sai sellega suurepäraselt toime ja loodetavasti ei saanud publik arugi, et näitleja lausa tundmatus kohas vette hüppas.”

Salme vallateater mängis festivalil ka Andrus Kivirähki “Kalevipoega”.
Kivirähki näidendiga oli festivalile tulnud ka Lümanda näitering. Mängiti lustakat ja samas veidi kurba lugu “Vapper Keefir”. Lavastaja Liisi Kuivjõgi mängis ise Hõbepaberi rolli. “Üldiselt läks hästi, kuid lava oli veidi kitsas. Meil Lümandas on avaram lava,” nentis Lümanda harrastusnäitlejate eestvedaja. “Varem oleme Keefiri-lugu mänginud erinevates paikades Saaremaal, samuti Hiiumaal ja Vilsandil. Mandril esinesime aga Tabiveres esmakordselt,” rääkis Liisi Kuivjõgi.

Tornimäe näiteselts mängis külateatrite festivalil Juhan Smuuli muhulaste lugude ja romaani “Muhulaste imelikud juhtumised Tallinna üldlaulupeol” põhjal kokku seatud näitemängu “Tulge kuulama muhulast, muhulast!”
“Iseäranis oluliseks pidasime rääkimist Muhu murrakus,” rõhutas lavastaja Ingla Leis. “Smuuli olen ma kunagi Koguvas ka ise näinud,” lisas Tornimäe näiteseltsi eestvedaja.

Jaan Lukas

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 39 korda, sh täna 1)