Kotlandi rahvas tutvustas maavanemale ääremaa elu

Kotlandi rahvas tutvustas maavanemale ääremaa elu

 

Eile Kotlandi küla elanikega kohtunud maavanem Toomas Kasemaa tõdes, et temaski võib olla rootsi verd, kuna Kotlandist, kunagisest rootsi külast pärit maavanema ema Laani põlvneb rootsipärase perekonnanimega Hogandi (Ogandi) sugupuust.

Eilse kohtumise eesmärgiks ei olnud aga külaelanike ja maavanema põlvnemise täpne määratlus, vaid igapäevaelust tulenevatele probleemidele lahenduste otsimine.

Arutelul Küngu talus võeti luubi alla maaelu valupunktid alates teede olukorrast, bussiliiklusest, kaubandusest, puugivaktsiinist kuni haldusreformini välja.

Külavanem Helju Tarkmeel tundis kohtumise lõppedes heameelt, et kotlandlased ja piirkonna teistegi külade elanikud said maavanemalt oma küsimustele ammendavad vastused.

“Kohe kõiki probleeme lahendada ei saa, aga maavanem on ise optimistliku ellusuhtumisega ja loodame, et pikapeale muutub meiegi olukord paremaks. Kõige hullem on bussiliiklusega. Lähemad poed on Salmel ja Lümandas, kauplusauto meie külas enam ei käi. Külainimesed käivad Kuressaarest toitu ostmas. Linna sõiduga on oma mured. Varem saime hommikul bussiga Kuressaarde ja õhtul koju. Nüüd enam nii ei saa.

Oleksime rahul sellega, kui buss kas või nädalas korra, nagu enne, meie külast läbi sõidab. Päevase bussiga ei saa inimesed arsti juurde ega ametiasutustesse. Õhtul ei saa Kotlandi inimesed koju, sest buss sõidab ainult Koimlani. Eakal inimesel on viis kilomeetrit üsna raske läbida,” võttis külavanem kõige valulisema punkti lühidalt kokku.

Toomas Kasemaa sõnul saab kõigile probleemidele positiivse lahenduse, kui ka vallavalitsus partnerina asjaajamisse sekkub. “Tegeleme uue hankega. Selge, et endisel kujul ei suuda me liine käigus hoida. Väiksema tihedusega aga ehk küll. Kui ka omavalitsused oma osa annavad, siis saame külaelanike soove täita. Teeme kõik, mis meie võimuses, aga selle summa piires, mida kasutada saame. Kui tulevad väiksemad bussid, siis reisi omahind ilmselt langeb ja seegi võimaldab inimestele vastu tulla,” arutles Toomas Kasemaa.

Külavanema küsimusele, Toomas ega sa ei kahetse, et meile külla tulid, vastas maavanem, et seda küll mitte. Ometi nentis Kotlandi juurtega maavanem, et omakandi rahvaga on vahest raskemgi rääkida, kuid just külainimestega kohtumine annab jõudu ja energiat ning maaelust uut infotki.

Kotlandi küla nimi oli varem Gotland – nii nagu saarel Läänemeres. Kotlandi külaseltsil ja külaelanikel tervikuna on Gotlandi saare elanikega tihedad sidemed. Soomlasest suvekotlandlase Küngu talus peeti eile ka koguduse jumalateenistus ja õnnitleti koguduse maikuu sünnipäevalapsi. Laua olid koduste hõrgutistega katnud oma küla meisterkokad-pagarid.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 49 korda, sh täna 1)