Mida pidada luksuseks? (13)

Mida pidada luksuseks?

 

Sotsiaaldemokraadid on teinud ettepaneku maksustada luksusautod. Samm jumalast õige, Eesti tänavapildis torkavad seda tüüpi masinad silma küll. Enamikes Euroopa maades ei ole auto näitamiseks, vaid sõitmiseks.

Eelmisel aastal Itaalias viibides nägin mitme päeva jooksul vaid paari Mercedest ja üht Audit. Igal pool vurasid ringi pisikesed Peugeot’d, Fiatid ja Volkswagenid. Maasturit peetakse seal vaid vajaduse pärast. Kas meie teed-tänavad on nii läbimatud, et tõesti väiksematega hakkama ei saa?

Vaataksime ringi ja võib-olla leiame veel midagi, mis on luksus, ja täiendame aga riigikassat. Kas luksus on vaid kalli auto pidamine? Kui me alustame autodest, siis miks mitte minna kallale muule luksusele.

Võime küll väita, et auto reostab keskkonda, kuid energiatarbimise seisukohast ei ole sugugi vähem mõttetud suured villad, mitme vannitoa ja igasugu imeruumidega korruseid läbivad korterid. Kui palju on inimesel üldse vaja äraelamiseks pinda ja millise kvaliteediga sealjuures?

Liftis sõit on samuti luksus, meie kaubamaja teisele korrusele saab ka ainult treppi mööda. Äkki paneks nii lifti kui ka eskalaatori käima müntide eest ning kes trepist läheb, saab tasuta.

Arvaks õige luksuse hulka kõik kallid hotellid, spaades mõnulemise, tipprestoranides sadadesse kroonidesse küündiva toidu tarbimise, ilukirurgia ja hasartmängud. Enda teenindada laskmine on ju luksus.
Või kuldehete ja kalliskivide kandmine, kaunis soeng ja meikimine. Tippmoekunstnike disainitud rõivad ja kallis kodutehnika.

Arvan, et seda nimekirja võiks veelgi pikendada. Maksude lisamine on siiski keerukam tegevus kui maksude vähendamise peatamine. Valikud on aga riigimeeste teha.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 24 korda, sh täna 1)