Kuninganna Beatrix austas oma visiidiga Kuressaaret (2)

Kuninganna Beatrix austas oma visiidiga Kuressaaret

 

Viienda kroonitud peana läbi aegade külastas eile Kuressaaret Hollandi kuninganna Beatrix. Tema Majesteedile anti kolme tunni jooksul lühiülevaade Kuressaare linnast.

Eile kell 10 kuninglikul lennukil Kuressaarde saabunud kuningannat ja tema saatjaid tervitas lennuväljal Saare maavanem Toomas Kasemaa.

Linnajuhid tervitasid Beatrix’i Kuressaare raekoja trepil, kus kuninganna lehvitas ka vaatamata vihmasele ilmale raekoja juurde kogunenud linnakodanikele. Elamuse osaliseks sai paar minutit enne kuninganna saabumist raekoja ekskursioonile minna tahtnud välismaine õpilasekskursioon, kelle giid ei saanud hästi aru, miks mustades ülikondades julgestusmeeskond neid raekotta sisse lasta ei taha. Kuuldes kuningannast, oli võõraste imestus suur.

Raekojas jättis Beatrix oma autogrammi külalisraamatusse (1) ning kuulas linnapea Urve Tiiduse ja linnavolikogu esimehe Toomas Takkise (2) tervitusi ja väikest ülevaadet linnast.

Nagu traditsiooniks kujunenud, istutavad Kuressaaret külastavad riigipead linnaparki tamme. Seekord oli see eriti tähendusrikas, kuna kuninganna Beatrix on tuntud kui aiandushuviline. See paistis ka välja, kui kuninganna haaras meelsasti labida ja tammepargi idee autori Kaljo Elliku juhendamisel puud istutama asus. “Kuningannale väga meeldis see puu istutamine, ta ise on suur aiandushuviline,” ütles kuningannat saatnud linnapea Urve Tiidus.

Pärast istutamistseremooniat astus kuninganna juurde Kuressaares elav hollandlasest vanahärra, kes majesteeti emakeeles kõnetas ning lühivestluse lõpuks talle kampsuni kinkis.

Väikese jalutuskäigu järel tervitas kuningannat linnuseväravas Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa, kes ta Hollandi ja Eesti lipuviirgudega kaunistatud linnuse õuele juhatas (4), kus Saaremaa ühisgümnaasiumi ja Kuressaare gümnaasiumi ühendkoor esitas kuningannale Gustav Ernesaksa loo “Helin” ja rahvatantsurühm Piiprellid tantsis “Marupolkat”.

Seejärel suunduti linnusesse, kus kuninganna osales arutelus demograafiliste arengute teemadel. Linnapea Urve Tiiduse sõnul räägiti peamiselt sellest, kas meil on üleüldse võimalust inimesi saarele tagasi meelitada. Tiiduse arvates oli see väga meeldiv, et kuninganna arutelust aktiivselt osa võttis, esitades mitmeid küsimusi ning tuues näiteid Hollandi kogemustest. “Minu meelest andis ta sellele arutelule sära. Sest kroonitud pead võivad ka ju lihtsalt kuulata, aga see oli väga meeldiv, et ta aktiivselt osales,” märkis Tiidus.

Viimase paigana külastas kuninganna Beatrix Kuressaare ametikooli, kus tutvus nii kunsti kui ka kokanduse õpperühmade tööga ja nende ruumidega. Oma kooli tutvustasid Tema Majesteedile lisaks direktor Neeme Rannale iga eriala õpilased ise (3).

Kuressaare linnapea sõnutsi oli Hollandi kuninganna visiit hea märk sellest, et Eestis ei ole alasid väljaspool Tallinna ära unustatud. “Minu meelest on väga kena, et kui Eesti riik võtab vastu väliskülalisi, arvestatakse ka sellega, et Eesti riigis on regioonid,” nentis Tiidus. “See on väga lugupidamist vääriv ettevõtmine. Vahva, kui on selliseid inimesi, kes ehitavad sildu teiste inimeste vahel.”

Tema Majesteedile jäid Kuressaaret meenutama linna kingitud Maret Soorski raamat Kuressaare linnast ja Ivi Laasi originaalkujundusega siidrätik Kuressaare lossi motiiviga.

Kuninganna Beatrix lahkus Kuressaarest Amsterdami kell 13. Lennuväljale olid teda teiste hulgas saatma tulnud (5) maavanem, linnapea ja kuningannaga koos Tallinnast Kuressaarde lennanud kultuuriminister Laine Jänes. Linnapea Urve Tiidus jättis kuningannaga hüvasti tema emakeeles.

Kui oranžides toonides lennuk rattad Saaremaa pinnalt üles rebis, kostis rahvahulgast tunnustav aplaus ning sõdurpoisid rullisid punase vaiba kokku. Kuni järgmise korrani.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 40 korda, sh täna 1)