Vallamajade ees on lipuvardad, kuhu väliskülaliste auks tõmmatakse lehvima riigilipud – nii Eesti kui ka külaliste omad. See on elementaarne austusavaldus võõrustajailt, nii näidatakse lugupidamist tulijate vastu.
Täna on Kuressaare linnal suur au võtta vastu Tema Majesteeti Madalmaade kuningannat Beatrix´i. Kuhu aga tõmmatakse lehvima Hollandi lipp? Et see oleks kõigile näha ning et linnarahvas teaks – täna on meil tähtis külaline Hollandist.
Just selline küsimus tuli mulle pähe enne suursuguse külalise visiiti, sest ega siis ainult kuningate-kuningannade auks lippe masti tõmmata – Kuressaarel on ju ka palju sõpruslinnu ning nendegi esindajad käivad aeg-ajalt siin . Lisaks võiks/peaks ju meie oma trikoloori kõrval lehvima ka Euroopa Liidu lipp ning seda juba igapäevaselt.
Alles eile võis Oma Saarest lugeda ideed rajada Kuressaare kesklinna mälestusmüür küüditatutele, võib-olla sobiks Vabadussõja samba platsile üles seada ka lipumastid. Ma ei tea, kas see oleks linnakujunduslikult õige lahendus, kuid esmapilgul tundub see olevat ainus paik, kus plagud võiksid uhkelt näidata nii omariiklust kui ka külaliste saabumist. Kuressaare kesklinn on ju otsast otsani täis ehitatud.
Olen täiesti kindel ja selles suhtes ühel meelel hea linnavoliniku Bruno Paoga, kes ütles, et riiklikud sümbolid on need, mis tuleb au sisse tõsta. Teeme siis seda! Lipumastid ei tohiks olla ühele endast lugupidavale omavalitsusele liiga kallid isegi majanduslanguse ajal. See on ikka rohkem suhtumise küsimus, arvan mina.
Kuressaarel ei ole kahjuks korralikku planeeringut. Kui kesklinnast ei suudeta liiklust eemal hoida, las siis see olla autode pärusmaa, aga inimeste jaoks tuleks kujundada mõni teine koht. Pargi ja mere pool on asjad muidugi ok, aga pisike platsike peaks olema ka kesklinnas, kus inimene jalga puhkab või kohvi juua saaks. Ajalooline linnasüda, raekoja esine, on autotee ja -parkla. Raekoja taga laiutab kole ja “umbne” kuut – Rae pood nimeks (sama “efekt”, mis Viru Keskusel Tallinnas), turu plats on kõledavõitu, kivine ja mõeldud ilmselt poola träni müümiseks. Lemmiku taga on kah mingi kohake, aga see on reserveeritud pingi peal kärakapanijaile ja põõsastesse kusejatele. Kui kõik need alad oleksid omavahel korraliku planeeringu tulemusel integreeritud korralikku linnasüdameks, oleks Kuressaare maailma kõige šefim linn!
Vanasti ikka oli linnuse tornis lippu näha, nüüd ei ole ma seda pikka aega enam näinud, ka lipupäevadel mitte:O
Kohe aru saada, et hr Vorst on EKA lõpetanud arhitekt!
Võib-olla isegi sobiks sinna, aga äkki oleks ringtee keskel 3-4 masti parem asukohta. Talvel kuusk, suvel lipud.
mis tähtsust sellel on, kes keegi arvajatest on – oluline on teema. Ja selle koha pealt on vorsti ettepanek õige: meie kesklinnas on vaja head puhkeala! Väärikatel Euroopa linnadel on need olemas, meil pol ekül lvaja kehvamad olla, sest võimalused ju olid olemas.