Andres Kuusk tõi Missiooni saarde (2)

Andres Kuusk tõi Missiooni saarde

 

Eesti Rahvusringhäälingu ühiskonna- ja poliitikasaadete toimetuse juht, Leisi vallast pärit Andres Kuusk tutvustas eile Kuressaare kultuurikeskuses oma fotoreportaaži “Missioon”. Piltidel on kujutatud hetki Kuuse eelmise aasta Afganistani ja Iraagi tööreisist, mil ta tegi kriisipiirkondades dokumentaalfilme.

Kuuse sõnul olid pildid algselt mõeldud kingituseks töökaaslastele tema oma sünnipäeva puhul läinud aasta detsembris. Kuna vastukaja kolleegidelt oli hästi positiivne, andis see julgust juurde ning “avantüür” lõppes sellega, et pildid olid kuu aega üleval rahvusraamatukogus. Nüüd on neid võimalik vaadata kuressaarlastel.

Kuusk nimetab oma väljapanekut reportaažiks seepärast, et on “kahe jalaga maa peal ega püri professionaalsete fotograafide ritta”.

“Kindlasti on Eestis tuhandeid inimesi, kes teevad oluliselt paremaid pilte kui mina, kes valdavad kompositsiooni ja muud sellist,” rääkis ta, avaldades saladuse, et tegelikult on kõik reportaaži pildid tehtud väikese amatöör-digiaparaadiga, mida tavaliselt kutsutakse “seebikaks”.

“21. sajandi tehnoloogilised võimalused lubavad teha selliseid asju täiesti tavalise amatöörtehnikaga ja tavalise silma jaoks ei ole vahet, kas on tegemist 6 või 8 megapikseliga, loeb see lugu, mis on piltidel,” rääkis Andres Kuusk, kellega koos oli pilte äärmiselt põnev vaadata, sest iga kaader jutustabki oma loo ning tema sõnul hakkavad mõned pildid elama alles teisel või kolmandal vaatamisel. “Pilte tuleks vaadata peauksest sisse tulles tagantpoolt ette,” soovitas Kuusk, kes on iga foto alla pannud ka tekstid oma sõjafilmidest.

Miks topib aga üks mees, kel on olemas töö ja pere, oma nina üldse sõjapiirkonda? “Ma arvan, et see klõks käis minus 1999. aasta märtsikuus, kui tegin oma esimest dokumentaalfilmi Kosovo piiril, kus filmisin põgenikelaagrit ja seal olnud 25 000–30 000 põgenikku,” avaldas Kuusk.

“Me võtsime koos ÜRO põgenikeorganisatsiooniga vastu inimesi, kes tulid oma kodudest, põgenesid sõja eest, ja ma ei olnud kunagi näinud nii palju valu ja muret üheskoos. Me kuulasime nende esimesi lugusid väljatorgatud silmadest, vägistamistest jne. Ma arvan, et need sündmused olid need, mis mõjutasid mind rohkem kui ükski teine sündmus, ja olen sellest ajast peale tajunud oma missiooni neid lugusid edasi jutustada,” rääkis Kuusk, kelle sõnul ei tohiks inimesed sõjaga kaasnevaid kannatusi niisama lihtsalt pealt vaadata. “Minu filmid ja need pildid on siis minu missioon.”

Afganistanis ja Iraagis tegi Kuusk läinud aastal filme koos saarlasest operaatori Tauno Peitiga. Lahingutsoonides oldi kokku poolteist kuud. Ka neid filme on võimalik Kuressaare kultuurikeskuse väikeses videosaalis vaadata.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 67 korda, sh täna 1)