Hiiu poisid õppisid Saaremaal ehtesepistamise kunsti

Hiiu poisid õppisid Saaremaal ehtesepistamise kunsti

 

“Enne sõda oli see igapäene asi, et hiidlaste paadid olid meite randas, nüid ootad sii teisi kut imeasju,” lausub mulle muiates üks Jõiste kandi põliselanik, kui ütlen, et ootan pikisilmi Emmaste ja Suuremõisa kooli poisse ja nende käsitööõpetajaid Indrek Hunti ja Marko Martinit saarlastega koos ehtesepa tööd tegema.

Saaremaale jõudnud, käisid hiidlased sissejuhatuseks Kuressaare linnuses muinasaja väljapanekut vaatamas. Ega muuseumi klaasidetagust poistele ilma jututa huvitavaks tee! Pingutasin kõigest väest, et noorsandidele sissejuhatus saare muistsesse priiuseaega köitvaks teha.

Kui ma enne seda olin Saaremaa Muuseumi ekspositsiooniosakonna juhatajalt Külli Rikaselt küsinud, ega ma ometi pea noortele hiidlastele ütlema, et Hiiumaal pole viikingiaega olnudki, kirjutas Külli Rikas vastuseks nii: “Ega sealt Hiiumaalt seda viikingiaega leitud ei ole küll, vähemalt minu mäletamist mööda mitte. Aga lohuta neid, et neil poistel on see võimalus olemas, tulevikus…”

“Hiiumaad ei ole muinasaja valdkonnas ka väga põhjalikult uuritud,” arvas eksperimentaalarheoloog Toomas Mägi, kes aitas kaks päeva meie sepistamist juhendada.

Nii meil siis hiiu poistega kokkulepe jäigi, et lootus on nende peal.
Aga just Hiiumaal on naiste rõivastel säilinud paar võimsat muinasaegset detaili, mis olid varakeskajal levinud veel kogu Eestis. Kilisevad rõhud puusal, naistenuga ning arhailises stiilis nõelakoda. Minu lemmikud. Need sobiksid kandmiseks ka moodsa riietuse juurde.

Pilkupüüdvate rõhtude sepistamiseks ja ilusa noatupe valamiseks pidid olema osavad meistrid.

Laiemale hulgale teadaolevalt mõistvat seda kunsti veel vaid üks vanem mees Hiiumaal. Nii et noorte huvi äratada on viimane aeg.
Et hiidlased pole Saaremaal õpitut unustanud, kuulen rõõmuga juba nädala pärast Marko Martinilt. On üle vaadatud kooli käsitööklasside olemasolev varustus, et mõned vajalikud tööriistad juurde muretseda, ning peetud kindlat plaani oma oskusi edasi arendada ja uusi huvilisi juurde õpetada.

Noorte hiidlaste käeproovi ehtesepa kunstis toetas projekti “Saja viikingi meistripäevad” raames hasartmängumaksu nõukogu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 45 korda, sh täna 1)