Uus organisatsioon pakub tuge puuetega laste peredele

Uus organisatsioon pakub tuge puuetega laste peredele

 

Saaremaa puuetega laste vanemate eestvedamisel loodud mittetulundusühing Saaremaa Puuetega Noorte Organisatsioon (SPNO) tahab liita erinevate puuetega lapsi ja noori ning nende peresid. “Peamine on pakkuda peredele tuge,” ütleb vastloodud organisatsiooni juhatuse liige Anne Tiitson.

“Kui pere seisab silmitsi tõsiasjaga, et neile on sündinud puudega laps või on lapsel õnnetuse või haiguse läbi tekkinud erivajadused, on kogu pere stressis, muutub kogu senine elurütm,” räägib Anne Tiitson, lisades, et lisaks on sellises olukorras vanemad tihtilugu abitud orienteeruma seadusterägastikus – mis vanuses erivajadusega lapsele ja millist abi riik või kohalik omavalitsus osutab.

“Et puudega lapsed on ka täiskasvanuna vanemate hoole all, siis ei ole me oma organisatsioonis vanuselisi piire seadnud, vaid ootame endaga liituma ka erivajadustega noorte vanemaid,” ütleb Anne Tiitson, kelle sõnul ei peagi nõu ja abi saamiseks olema alati “paberiga” puue, ka lihtsalt raske haigus võib olla see, mille puhul oskavad puuetega laste vanemad toeks olla.

Tiitson toonitab, et kindlasti puudutavad puudega või erivajadusega lapse probleemid kõiki lähedasi, kes teda ümbritsevad, kaasa arvatud õdesid-vendi, sest tegelikult ei tohi ju nende vajadusi tahaplaanile jätta – nemad peavad ikka saama normaalselt edasi elada, haridust omandada jne.

Samuti ei või pereisa muutuda vaid leiva lauale muretsejaks. “On äärmiselt oluline, et pere püsiks kõigi raskuste kiuste koos ja oleks tugev,” tõdeb Anne Tiitson, märkides, et unustada ei saa ka üksikvanemaid, kel peres puudega laps – saavad nemad ju topeltkoormuse ning võivad olla materiaalselt päris viletsates tingimustes.

SPNO kaudu tahavadki vanemad tuua esmalt Saaremaale infot, kuidas mujal, nii Eestis kui ka raja taga, säärased organisatsioonid tegutsevad. “Need ajad on möödas, kui puuetega laps oli kodus nelja seina vahel ning me tundsime haigele loomale vahel rohkem kaasa kui lapsele. Nüüd tahame ka erivajadusega lapsi võtta tavaliste võrdväärsete ühiskonnaliikmetena,” toonitab Anne Tiitson.

Selleks ongi SPNO võtnud nõuks kaasata oma liikmeid aktiivsesse ellu, osutada nii mo-raalset kui ka materiaalset abi ning korraldada mitmesuguseid üritusi, laagreid ja koolitusi. Oluliseks peetakse ka ravi ja tervisekeskuste propageerimist ning miks mitte ka nende rajamist.

Anne Tiitsoni sõnul saab täpsemat infot SPNO-ga ühinemise kohta Saaremaa puuetega inimeste kojast. Edaspidi lubab SPNO oma tegemistest teada anda ka ajakirjanduse kaudu. “Ootame väga saatusekaaslastega kohtumist – koos on kergem elukarussellil püsida,” on Anne Tiitson kindel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 56 korda, sh täna 1)