Eksperthinnang kinnitab üleujutusohtu Kudjape ringtee piirkonnas (1)

Eksperthinnang kinnitab üleujutusohtu Kudjape ringtee piirkonnas

 

Kaarma vallavalitsuse tellitud eksperthinnang kinnitab üleujutuseohtu Kudjape ringristmiku juures asuvatel arendusaladel ning pakub lahendusi üleujutuse ärahoidmiseks.

“Töö põhjal saab öelda, et probleem on ikkagi olemas,” ütles Kaarma abivallavanem Kairi Niit projekteerimisbüroolt Maa ja Vesi AS tellitud eksperthinnangule viidates.

Kairi Niit märkis, et sadevete ärajuhtimist Kudjape ringristmiku arenduspiirkonnas tuleb käsitleda terviklikult. “Mitte nii, et iga kinnistu vaatab, kuidas saab probleemi oma kinnistu pealt minema juhitud, vaatamata sellele, kas naaber upub või mitte,” selgitas ta.

Eksperthinnang toob välja ka tööde mahud, mis maaomanikel tuleks olukorda arvestades üleujutuse vältimiseks teha. “Need on asjad, mida arendaja peab teadmiseks võtma, kui ta tahab planeeringuprotsessiga edasi minna,” rääkis Niit. Muuhulgas peab eksperthinnang vajalikuks säilitada piirkonnas kõrghaljastus, mis vähendab sadevete koormust.

Kaarma vald tellis eksperthinnangu, kuna Auriga keskuse rajamine ja Kuivastu maantee äärde kavandatava arendustegevusega kaasnev loodusliku pinnase katmine asfaltiga võib oluliselt suurendada sadevete hulka ja tuua piirkonnas kaasa üleujutusi.

Kui siiani imas looduslik pinnas vihmavee ja lumesulamisvee osaliselt endasse, siis pärast asfalteerimist võib sadevete hulk sedavõrd suureneda, et Kudjape peakraav ei suuda seda korraga vastu võtta ja tekib üleujutus.

Projekteerimisbüroo Maa ja Vesi andmetel suurendab murukatte ja loodusliku taimestiku asendamine asfaltkatte ja hoonetega ärajuhtimist vajavate sadevete hulka sademete tippaegadel 8–10 korda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 33 korda, sh täna 1)