Kevadväsimuse ja -tüdimusega saab võidelda

Kevadväsimuse ja -tüdimusega saab võidelda

 

Kevadväsimus rikub meie organismi tasakaalu ja paneb proovile organismi toimetulekuvõime. Nii vaimne kui füüsiline väsimustunne peegeldab tegelikult organismipoolset kaitsereaktsiooni, mis annab meile märku sellest, et midagi on “valesti”. Sellises olukorras on vaja kindlasti midagi ette võtta, et me enesest viimast välja ei pigistaks!

Reeglina kurnab inimese organismi:

* liigne vaimne või füüsiline ülekoormus;
* üle jõu käivad töö või koduga seonduvad kohustused;
* pidev stress (kas lühi- või pikaajaliselt kestev ärritusseisund, mis võib kahjustada organismi ja psüühikat, juhul kui ületatakse organismi toimetuleku ressursid, vastupanuvõime ja taastumisvõime);
* emotsionaalselt ebaterve õhkkond kas kodus või töökollektiivis (kui üksteist ei usaldata, punutakse intriige ja valitseb liigne konkurents jne);
* üleliigne kehakaal (stress ja sellega seotud keharasvade vähenemine või nende vähenemise oht toob kaasa suure energiasisaldusega toidu tarbimise vajaduse, mistõttu süüakse valimatult ja piiramatult toite, mis on kõrge suhkru- ja rasvasisaldusega);
* ebaratsionaalne toitumine (süüakse enamasti väheväärtuslikku toitu, milles ei ole piisaval hulgal organismile vajalikke vitamiine);
* B-grupi vitamiinide puudus (selle tulemusel ilmneb vaimne ja kehaline väsimus, mälu nõrgenemine, närvilisus, unetus);
* ebatervislikud eluviisid (suitsetamine, liigne alkoholi-tarbimine, narkootiliste ja psühhotroopsete ainete kasutamine).

Väsimuse väljendused:

* ollakse ärritunud, kurnatud;
* väheneb huvi töö/kodu/sõprade vastu;
* väheneb usk oma võimetesse;
* pidev enesehaletsus;
* sageneb haigestumine (nakkus)haigustesse;
* tekib või sageneb kohustustest kõrvale hoidmine;
* ilmneb agressiivne, anti-sotsiaalne käitumine või mõni muu oluline muudatus käitumises;
* alkoholi ja teiste mõnuainete tarbimisharjumuse sagenemine

Kuidas toimida, kui tundub, et enam ei jaksa?

Heida pilk enesesse
Küsi endalt, kes sa oled ja mida tegelikult tahad ning mis takistab sul oma tahtmisi saamast. Seejärel võta pliiats ja paber, tõmba paberi keskele kriips ja kirjuta ühele poole probleemid, mis sind enda arvates vaevavad, ja teisele poole asjad, mis sul hästi on! Paberil tunduvad paljud elumured lihtsamad, selgemad ja emotsioonivabamad ning asjade süsteemi panemine on tihtipeale iseenda aitamise algus.

Tegele enesearendamisega
Enesearendamine on parim viis, et pärast järjekordset kukkumist püsti tõusta. Ei ole midagi lihtsamat mõne iseendaga toimetuleku õpetusi sisaldava raamatu muretsemisest. Teooriasse süvenemisel ei tohi ainult unustada, et ühtegi neist ei saa puhta kullana võtta ja oma ellu täielikult üle kanda. Või võta näiteks järgmise nädala telekava, tõmba ring ümber neile saadetele, mis võiksid sind mingil viisil arendada ja sinu soiku jäänud mõtlemisvõimet liigutada ning vaata ainult neid saateid. Jäta kõrvale kõik seebikad, krimi-, klatšiuudised ja muu taoline, mis tegelikult kuhugi ei vii.
Või mis veel lihtsam – leia aega, et külastada mõnd kunstinäitust, teatrietendust või kontserti!

Leia endale meelepärast lugemist
Kui sa pole ammu lugenud, siis tasub alati kätte võtta mõni tore lasteraamat ja lugeda see uuesti üle. Lugeda võib mitut moodi: mõnusalt diivanil olles või kõva häälega köögis pliidi kõrval seistes. Eriti hästi mõjub kõva häälega luuletuste lugemine ja ka laulmine. Mis sellest, et see võib tunduda veider – praegu mõtled ju ainult endale!

Kirjutamisharjumuse kujundamine
Hakka päevikut pidama – see on hea võimlus eneseanalüüsiks. Väga värskendavalt mõjub ka luuletuste kirjutamine, eriti kui sa ei mõtle nende avaldamisele. Ka igasuguste asjade üleskirjutamine on kasulik: näiteks majapidamisarved, järgmise päeva, kuu või aasta plaanid. Selle tegevuse juures on ainult üks soovitus – ära võta neid liiga tõsiselt, see võib omakorda stressi tekitada!

Ostuteraapiast on abi
Kui tundub, et ostuteraapia nõuab palju raha, siis pole ju vaja osta just uut kostüümi, tooli või maja, kuigi ka need ostud mõjuvad väga hästi. Aga ohverda näiteks sada krooni ja osta endale midagi meelepärast.

Üllata oma lähedasi
Tee midagi ootamatut! Küpseta kook, muuda kardinaalselt oma soengut või kutsu oma lähedased lihtsalt kuhugi välja – igal juhul ära plaani seda tegevust väga pikalt ette! Üllatuslikud tegevused väljaspool ajakava valmistavad kõigile rohkem heameelt.

Küsi abi spetsialistilt
Kui tunned, et iseseisvalt enam oma probleemiga toime ei tule, on alati mõistlik spetsialistilt abi ja juhatust küsida. Unustada ei tohiks aga seda, et psühhoteraapia või nõustamise põhitõde on, et sul aidatakse üles leida need valikud, mis sinus eneses on olemas, et neile toetudes saaksid vajalikud muutused oma ellu lubada. Valmis stsenaariume pole võimalik jagada.

Massaaž aitab lõõgastuda
Massaaž on kõige loomulikum ja võimsam abivahend keha lõõgastamiseks. See suurendab vastupidavust, jõudu, vitaalsust ja sisemist tugevust, annab enesekontrolli, tugeva tahtejõu ja taluvuse. Massaaž vähendab stressi, tugevdab närvisüsteemi ning loob heaolutunde. Hellita oma keha ja sa tunned, kuidas vaimulgi hakkab hea!

Muuda oma söömisharjumusi
Kui vaja, hakka kaalujälgijaks, aga kui seda ei viitsi, siis tutvu materjalidega tervislikust toitumisest. See viis iseennast aidata parandab kõige paremini tervist, meeleolu, enesest lugupidamist ning, mis seal salata, nõuab ka kõige rohkem vaeva.

Aktiivne liigutamine
See ei tähenda, et peaksid kulutama hulga raha ja minema aeroobikatrenni või maksma jõusaali kõrget üüri või sundima ennast igal hommikul jooksma. On olemas näiteks ka jooga ja mitmed hingamisharjutused, millega saab kodus edukalt tegeleda.

Liigutamise võimalusi on teisigi. Näiteks rohimine, aia kastmine, arvesse läheb isegi koristamine.

Seks mõjub hästi
Seksil on palju positiivseid omadusi:
* parim stressimaandaja;
* meeldivaim viis end liigutada, kui muidu ei viitsi;
* ennetav ravi paljudele haigustele;
* parim võimalus end välja lülitada;
* ei maksa mitte kui midagi.
* Oma keha ja selle vajadusi tuleb tunda, ning väärarusaamade tõttu endale naudinguid keelata on üks suuremaid karuteeneid, mida inimene endale teha saab.

Naudi vaba päeva
Ära hooli tagajärgedest! Ole voodis. Ära vaheta hommikul riideid. Vaata televiisorist kõikvõimalikku jama. Söö magusat, mille oled ainult endale eelmisel päeval toonud. Loe lihtsaid asju: naisteajakirju, vanu armastusromaane. Helista kellelegi, kes veedab samasugust päeva. Ära korista ja ära luba ka kellelgi teisel seda teha. Nuta natuke – nutt on tugev tundeväljendus, mis aitab vabaneda rõhuvatest tunnetest ja vaevavatest pingetest ning nutmise ajal uhutakse koos pisaratega organismist välja ka stressihormoonid. Nostalgitse vanu fotosid vaadates ja kirju lugedes. Ühesõnaga – käitu nii, nagu käitusid lapsena haige olles.
Sellise päevaga puhkad ennast täielikult välja ja oled taas täis töötahet.

Ära keela endale midagi
Kui sa ikka midagi väga tahad, siis ära keela seda endale. Kui see, mida sa soovid, ei ole eriti kahjulik ja tundub pigem keelatud ühiskonna või ema poolt lapsepõlves, siis lase aga käia ja lõbusta ennast, kuidas saad. Ja mis võiks olla mõnusam, kui siiski vahetevahel kapi juurde hiilida ja midagi tõeliselt head süüa!

Naer teeb head
Naerata endale – südamliku naeratuse abil saad meeleolulangust vähendada ja rasketes olukordades pingeid maandada. Teisalt ergutab naer meie vereringet, äratades sellega uut eluvaimu. Meie hingamine muutub sügavamaks ja vereringe aktiveerub. Naermise ajal produtseerib ajuripats enam hormoone, mis omakorda aitavad organismis moodustada valu pärssivaid valkaineid ehk endorfiine.

Harmoonia, rõõmu ja armastuse jõuga on võimalik seljatada kevadväsimus ning saavutada liigse pingutuseta edu ja õnne!

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 37 korda, sh täna 1)