Medvedevist sai Venemaa president ja Putinist peaministrikandidaat

Moskvas eile keskpäeval ametisse vannutatud president Dmitri Medvedev esitas oodatult riigiduumale uueks valitsusjuhi kandidaadiks senise riigipea Vladimir Putini.

Kremli pressiteenistuse teatel saatis Medvedev riigiduuma esimehele Boriss Grõzlovile vastavasisulise kirja, vahendasid Interfax ja RIA Novosti.
Seekordset presidendi ametisse vannutamise tseremooniat on minevikuga võrreldes veidi muudetud, sest esimest korda osalesid inauguratsioonil samaaegselt nii Venemaa ametist lahkuv kui ka ametisse astuv president.
Mõlema riigipea saabumistee oli protokolli järgi täpselt paika pandud nii, et nad eelnevalt ei kohtuks.

Medvedev saabus korteeži saatel presidendiametit üle võtma otse tänavalt, samas kui Putin ootas teda juba Kremlis. Eelneva veerandtunni jooksul olid suurde Andrejevski saali toodud riigipea ametisümbolid.
Esimesena astus tseremooniale kutsutud kõrgete riigiesindajate ja külaliste ees lühikese sõnavõtuga üles ametist lahkuv president, kes rõhutas vajadust saavutada ühtsus ja järgida ka edaspidi kindlalt riigile valitud kurssi.

Uus president kuulas Vene lipuvärvide taustal peetud kõnet mõne sammu kaugusel seistes ning astus seejärel esiplaanile, et anda, käsi konstitutsioonil, oma ametivanne. Medvedev sai presidendivolitused kätte umbes kümme minutit pärast tseremoonia algust, misjärel kõlas saalis Vene hümn.

Putin muutus sellega mõneks ajaks taas tavaliseks riigikodanikuks, kuid ilmselt kinnitatakse ta juba homme hommikul riigiduumas ametlikult Venemaa uueks valitsusjuhiks.

Medvedev pidas pärast hümni kuulamist oma esimese kõne presidendina. Uus riigipea pidas tähtsaimaks ülesandeks kodaniku- ja majandusvabaduste arendamist Venemaal. Riigijuhina lubas ta töötada kogu jõudu välja pannes nii presidendi kui ka inimesena. Ka tänas ta oma eelkäijat tugeva isikliku toetuse eest.

Mõneminutise sõnavõtu järel sammus uus president juba üksi juubelduste saatel läbi suure saali, samal ajal lasti palee kõrval suurtükkidest aupauke. Dmitri Medvedev on järjekorras kolmas, kuid oma 42 eluaastaga senistest noorim president Venemaal.

Värske president kirjutas eile alla juba ka ukaasile, millega saadetakse laiali peaminister Zubkovi valitsus. Valitsuselt nõuab uue presidendi ametisse vannutamise järel automaatset volituste mahapanemist riigi konstitutsioon. Senine valitsus täidab oma kohuseid veel vaid uue ministrite kabineti moodustamiseni.

Putini kinnitamine valitsusjuhiks võib toimuda juba täna.

Postimees.ee

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 17 korda, sh täna 1)