Tegime ära: 1400 inimest kasis Saaremaa puhtaks (5)

Tegime ära: 1400 inimest kasis Saaremaa puhtaks

 

Üle-eestilise prügikoristuskampaania “Teeme Ära! 2008” raames koristas laupäeval Saare maakonnas 1400 inimest, keda oli neljandiku võrra rohkem kui algselt registreerunuid.

“See on täielik porno, mis siin vedeleb,” ütles Oma Saarele Kõljala külje alla vana kuivati alust ala puhastanud Fred. Kui nende tiim kohale jõudis, saadi aru, et oma jõududega seda platsi vanast ehitusprahist puhtaks ei saa, ning paluti korraldajatelt abijõude.

Autokoormate täied eterniiti ja põõsastes vedelevad traktoriakud olid eile koristustalgutel tavaline vaatepilt. Lisaks kõigele muule leiti Sõrvest talgute käigus ka üks lõhkekeha.

Päris kõike puhtaks ei saanud

Kampaania Saaremaa koordinaatori Kristiina Tiitsoni arvates tehti eile ära suur töö, vaatamata sellele, et kõiki prügihunnikuid ära koristada ei jõutudki. Probleem seisnes selles, et pürgi oli küll kaardistatud, kuid koristama hakates selgus, et prügikogus on liiga suur ja ulatub liialt sügavale ning paljaste kätega seda minema viia ei saa.

Kui suur kogus üleeile kokku korjati, Tiitson veel öelda ei osanud, kuid sõnas, et kokku korjas prügi 1400 inimest, keda oli rohkem kui neid, kes end algselt kirja panid. Samas jäid nii mõneski kohas Saaremaale koristama registreerinud inimesed mandrilt tulemata.

Ehk puhtus pidurdab reostajaid

Laimjala vallas Kuke jõe äärt koristanud Ville Jehe sõnul on antud kohas kurikaelteks kalamehed, kes endast kõikvõimalikku prahti maha jätavad. Jõe serval suvekodu omava Jehe sõnul käis ta viimati samas kohas oma jõududega koristamas kolm aastat tagasi, kuid selle ajaga on kogunenud palju uut prahti.

Seda illustreeris ka jõeserval seisev prügikottidest ja muust kolast pungil autohaagis.

Ville Jehe loodab, et kui ümbruskond on puhas, siis paneb see ehk võimalikku risustajat enne oma teo kordasaatmist mõtlema.

Tublid inimesed

Saaremaa ühe prügirohkema valla, Pihtla, koordinaator Tiit Rettau ütles Kõljala lipujaamas tegutsedes, et inimesed on ääretult teotahtelised. Laupäeva hommikul oli kella poole kümneks Kõljalga kogunenud 260 inimest, kes olid nõus Pihtla valla sodihunnikud kokku korjama.

“Uskumatu, rahvas on selline teotahteline ja valdavalt on just nooremad inimesed,” kiitis Rettau talgulisi, samal ajal kui pea iga viie minuti tagant tuiskas Kõljalga kohale mõni järelhaagisega auto, et kogumiskohta poetada mõned prügi täis kotid või visata juba niigi suurde hunnikusse lisaks paar vana rehvi.

Üle riigi osales Teeme Ära 2008 kampaanias 45 000 inimest, kes korjasid Eestimaal leidunud prügi 250 000 prügikotti.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 31 korda, sh täna 1)