Valjala valla külavanemad: igaüks oma küla ja ühiselt valla eest

Valjala valla külavanemad: igaüks oma küla ja ühiselt valla eest

 

Valjala valla 32 külavanemast oli esmaspäeva pärastlõunal rahvamajas külavanemate koosolekul oma küla esindamas 23. Arutelul võeti luubi alla prügi käitlemine, teede korrastamine, heakorrakonkursi korraldamine, kevad-suvised kultuuriüritused, sealhulgas Valjala valla päevade läbiviimine.

“Põllumeestel on kevadtööd pihta hakanud, seepärast pole talunikest külavanemad saanud kohale tulla. Osavõtuprotsent on aga ikkagi kõrge. See näitab, et huvi on suur ja külaelanikud tahavad kohalikus elus kaasa lüüa,” rääkis koosolekul osalenud vallavanem Kaido Kaasik.

Vallavanema sõnul on vallavalitsusel külavanematest suur tugi. Ühistel aruteludel leitakse alati kuldne kesktee ühe või teise probleemi lahendamiseks, olgu siis tegemist külatee remondiga, külakeskuse korrastamisega või mõne muu küla jaoks tähtsa asjaga.

Kaido Kaasiku sõnul võtavad valla kõik külad heakorrakonkursse tõsiselt. Paljudes külades korraldatakse heakorratalguid, traditsiooniks on kujunenud külade kokkutulekud, ühisürituste korraldamine jne. Üksnes külateede heakorrastamiseks kulutab vald tänavu 2,3 miljonit krooni. “Külaelanikud on teinud ise palju selleks, et keskkond oleks puhtam ja koduümbrus turvalisem,” kiitis vallavanem.

Märkimisväärset külade tühjenemist Valjala mail õnneks märgata pole. “Viimasel paaril aastal on meie kooli esimesse klassi läinud 15 last. Noori on valda juurdegi tulnud. Möödunud aastal esmakordselt kooliteed alustanud 15 lapsest oli seitse meie vallas sündinud. Kaheksa oli juurde tulnud. See on nüüd positiivne näide. Inimesi on maal aga ikkagi vähe.

Pidevalt haridus- ja kultuuriruumi arendades loodame, et elukeskkonda valivad inimesed tulevad Valjalga. Siin on hea kool ja lasteaed ning ilus kultuurimaja ja toredad inimesed,” märkis vallavanem Kaasik.

“Ma ei uskunud, et inimesed midagi ühiselt tegema tulevad, aga tulid. Imekombel võtsid külaelanikud end kokku ja esimeseks tööks oli külapaviljoni ehitamine. Vald ka toetas ja nüüd käimegi seal koos. Ootame kauplusautot, post tuuakse sinna. Sellest üksi oli veel vähe.

Meestel oli hoog sees. Nad tegid võrkpalliplatsi, tõid metsa alt kiige kohale ja hakkasid aeda tegema. See on praegu pooleli,” rääkis külaelanike initsiatiivist Kõnnu küla elanik Vilma Süld, kes algul ei tahtnud kuidagi külavanema rolli vastu võtta, aga lõpuks ometi soostus.

Jursi küla vanemaks valiti aasta tagasi Alur Õunpuu, valla külavanematest noorim. Ettevõtlikul Õunpuul jagub energiat ja optimismi edasi viimaks külaelu vanas ajaloolises külas, kus sündinud ja kasvanud kirjamees Bernhard Viiding ja lapsepõlve veetnud ajaloolane Bruno Pao.

“Esimene asjana tegin vallavalitsusele taotluse külatee korrastamiseks. Tagasiside on positiivne. Loodame, et asjast saab asja,” lausus Jursi külavanem.

Õunpuu sõnul on Jursis hakatud taastama vanu talukohti. Külla on uusi elanikke juurde tulnud. “Tasapisi hakkab küla taastuma, saades nii elujõu tagasi,” rõõmustas Alur Õunpuu.

Kokkuvõtvalt saab Valjala valla külaelanike tegevust hinnata nii: igaüks oma küla eest ja ühiselt valla eest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 39 korda, sh täna 1)