Vald hakkab arendama Valjala maalinna

Vald hakkab arendama Valjala maalinna

 

Valjala vallavalitsus kavatseb Valjala maalinna (fotol) veidike kohendada ning rajada linnuse juurde muuhulgas ka piiramistorni ja ehitada kiviheitemasinad.

“Kuna maalinnal käib suvel väga palju turiste, siis on eesmärk neid natuke suunata,” ütles Valjala vallavanem Kaido Kaasik. Lähiaastatel tahab vallavalitsus ehitada Valjala maalinna külastajatele kuni 60-kohalise autoparkla, parandada teeolusid ja avada vaated maalinnale. Plaanis on korda teha läheduses asuvad matkarajad ja ehitada välja piknikukohad.

Pikemaajalisem unistus on ehitada püstipalgist ja mätaskatusega ajastutruu külastuskeskus, kus saab matkaradade läbimise järel jalga puhata, riideid vahetada ja kaminaruumis aega veeta. Maalinna atraktiivsuse tõstmiseks tahab vald püstitada linnuse juurde piiramistorni ja kiviheitemasinad.

Maalinna arendusplaanide elluviimiseks on räägitud muinsuskaitsega, eksperdina tahetakse kaasata arheoloog Marika Mägi.
Kaido Kaasiku sõnul on arendusplaanide maksumus umbes kümme miljonit krooni, rahastamisallikas on samuti juba välja vaadatud.

Valjala maalinn oli muistsete saarlaste ringvall-linnus, mis asus nüüdsest Valjala alevikust umbes 700 meetri kaugusel ja kirikust 900 meetrit kagu pool.

Hendriku Liivimaa kroonika järgi oli Valjala maalinn tugevaim saarlaste linnus, mida 1227. aasta piiramise käigus ei vallutatud, vaid sõlmiti rahukokkulepe. Vastavalt kokkulepitule võtsid saarlased vastu ristimise ja sõlmitud rahu garantiiks andsid ülikud oma pojad pantvangideks. Siit said alguse ka saarlaste suuremad õigused, võrreldes mandrieestlastega.

Tänapäeval korraldatakse Valjala maalinnal igal aastal jaaniõhtut ja spordivõistlusi. Linnamäel toimub ka igal kolmandal aastal Valjala laulupäev.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 24 korda, sh täna 1)