Majaelanik ajas saemehed minema (15)

Majaelanik ajas saemehed minema

 

Juba mitmendat korda ajab Aia 54 elanik Kuressaares Elfi Valge (fotol) minema saagidega kohale ilmunud töömehed, kes tahavad hakata majaesiseid puid maha võtma, vaatamata sellele, et neil puudub selleks luba.

“Ma tahan, et nad mulle luba näitaksid,” ütles Oma Saarele Aia 54 (ülemisel fotol) elanik Elfi Valge, kui oli järjekordselt minema peletanud OÜ Akaato töömehed, kes tulid maha võtma maja ees kasvavaid saarepuid.

Otsuse puud maha võtta on vastu võtnud maja korteriühistu Saare, kuid Kuressaare linnavalitsus põlispuude mahavõtmiseks luba ei andnud. Linnavalitsuse juristi Vilma Kippaku sõnul ei ole ühistul tulenevalt looduskaitseseadusest mingit õigust hakata ilma linnavalitsuse loata puid raiuma.

Tahab ainult luba näha

Ühistu võttis raiumise otsuse vastu veebruaris ning selle poolt oli üle 2/3 hääletanud ühistuliikmetest.

Vaatamata sellele, et linnavalitsus raieks luba ei andnud, on puude mahavõtmise poolt olevad ühistu liikmed siiski vastavaid töömehi palganud. Kaks korda on mehed proovinud puid maha võtma tulla, kuid mõlemal korral on puude mahavõtmise vastu hääletanud Valge suutnud nad peatada.

“Need puud olid siin juba enne seda maja,” rääkis 30 aastat tagasi vastvalminud majja elama asunud naine. “See on ikkagi tükike loodust.”
Ta ei pea põhjendatuks ühistu selgitust raie vajalikkuse kohta, mis ütleb, et majaesised puud hakkavad määrima maja eelmisel aastal laenu abil korda tehtud fassaadi. Elfi Valge ei saa aru, kuidas puud nüüd äkki hakkavad määrima, kui 30 aastat pole määrinud.

Naise sõnul öelnud töömehed talle, et mingisugust luba polevat vajagi. Elfi Valge kinnitas, et kui töömehed tuleksid ja lööksid talle raieloa lauale, siis ta taltuks, kuna seadusetähe vastu ei saa. “Kui luba on olemas, siis lähevad puud maha. Ma ei saa ju tuuleveskitega võidelda,” lausus ta.

Uued vanade asemele

Töömehed kohale kutsunud sama ühistu liikme Aare Rahneli sõnul ei peagi mingit linna raieluba olema, kuna puud asuvad ühistu maal. “Kui ühistu on vastava otsuse vastu võtnud, et puud võetakse maha ja uued istutatakse asemele, siis peame me omavalitsust oma plaanidest ainult teavitama,” väitis Rahnel. Mees kinnitas, et kui puud saavad maha võetud, istutatakse kolme mahavõetud puu asemele majaümbrusse uued.

Saarepuud tuleb tema sõnul maha võtta, sest maja sai kalli raha eest üle värvitud, ning nad ei taha ometi maja igal aastal uuesti värvima hakata, kuna seinast vaid paari meetri kaugusel kasvavad puud hakkavat seda määrima. Taolisi näiteid olevat linnas veelgi.

Linn on siiski otsustaja

Linna heakorraspetsialisti Kaljo Elliku sõnul ei ole raieluba tõepoolest väljastatud. Ellik ütles, et tegemist on konfliktsituatsiooniga ning sel puhul peaks lähtuma Kuressaare linnas vastu võetud säästva arengu üldprogrammist Agenda 21, mille kohaselt tuleks taolises olukorras asuda looduse poolele.

Linnavalitsuse juristi Vilma Kippaku sõnul otsustab linnas puude mahavõtmise siiski omavalitsus ning kui vastav ametnik (Kaljo Ellik – toim) ei ole säärast luba väljastanud, ei tohi ühistu hakata isetegevust tegema.

Kippak nentis, et kujunenud on väär-arusaam, nagu oleksid raiekomisjoni otsused soovituslikud. Vastava komisjoni otsused on küll soovituslikud, kuid seda vaid lubasid väljastavale ametnikule, kes teeb lõpliku otsuse, lausus Kippak.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 141 korda, sh täna 1)