Kooperatiivide aeg

Kindlasti mäletavad paljud, kuidas müüdi auto järelhaagisest suhkruvatti, vahvleid või turuväravate putkas kõrbenud suhkru maitselisi kukekujulisi pulgakomme. Või kuidas Lossi hotelli all asuvas šašlõkibaaris sai juua jäätisekokteili ja vaadata tollal imeriistana tundunud videomakist “Tomi ja Jerry” multifilme. Seda kõike tegid kooperatiivid. Eraettevõtluse alged, millega tegelemisest on alguse saanud nii mõnegi teada-tuntud ärimehe karjäär.

1988. aasta aprillis oli Kingissepa rajoonis registreeritud 26 kooperatiivi, mis tegelesid kõikvõimalike ettevõtmistega. Populaarsemad tööd olid ehitus ja toitlustamine. Aga leidus ka igasugu teisi teenuseid. Näiteks asutas praegune maakonna surfielu eestvedaja Johannes Kaju toona kooperatiivi Optima Forma, mis tegeles Pikal tänaval atleetvõimlemisega, mis oli nõukogude ajal seni olnud keelatud.

Heino Tiidusele kuulus näiteks kooperatiivi Elea, mille tegevusalaks oli märgitud välismaal elavate eestlaste Eestisse maetud sugulaste haudade otsimine ja hooldamine, mis võis olla päris tulus tegevus, kuna Eesti vabariik hakkas vaikselt pead tõstma ja väliseestlaste kontakt kodumaaga suurenes.

Ülipopulaarne oli Aršavir Airapetjani kooperatiiv Tervis, mis asus Lossi hotelli vallikraavipoolses otsas. Airapetjani šašlõkibaar oli nii populaarne koht, et sinna saamiseks tuli seista nädalaid järjekorras. Inimeste jaoks, kes olid harjunud sööklate ja restoranide stamptoitudega (Kiievi kotlett, guljašš, seljanka jms) oli šašlõkivarras restoranis midagi tavapäratut.

Kooperatiivide nimekirjast võib leida mitmeid tänapäeval juba tuntud ettevõtjaid. Praegu turul raamatukauplust pidav Mati Tasa tegeles tollal kooperatiivis Tuulte Roos ühiskondliku toitlustamisega.

Mitmeid kordi oma äriga ämbrisse astunud Vello Kiil tegutses sadulsepa-, puusepa-, plekksepa- ja ehitustöödega kooperatiivis Latona 1. Praegune Kuressaare Soojuse tehnikadirektor Jaan Mehik tegeles juba siis soojustehniliste seadmetega kooperatiivis Elso.

Kooperatiivide tegevuse üle ka pahandati, et nad teevad mitmesuguseid töid erinevatele riigiettevõtetele ega tööta rahva heaks. “Kooperatiivid pole täitmas neile pandud ülesannet – osutada teenuseid ja toota kaupu elanikkonnale,” kirjutas NSVL-i Agrotööstuspanga Kingissepa osakonna juhataja Arvo Kontkar Kommunismiehitajas.

“Rahalise külje pealt vaadatuna on tööde ja teenuste osutamine asutustele ja ettevõtetele kergem kui iga rubla kulutamist kaaluvale kodanikule.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 51 korda, sh täna 1)