Angla tuuliku renoveerimisest on kavas vändata film (5)

Esmaspäeval saatis Leisi vallavalitsus kultuuriministeeriumile taotluse saamaks toetust filmile, mis jäädvustaks Angla tuuliku renoveerimistööd.

Ettevõtja Alver Sagur märkis, et vähemalt Saaremaa lähiajaloos on see esimene juhtum, kus üks tuulik nii korda tehakse, et see hakkab oma esialgset funktsiooni täitma. “Me tahame, et tuulik juba maikuu lõpus jahu jahvataks, ja loomulikult on kogu kõnealune ettevõtmine väärt, et see filmilindile jäädvustada.”

Sagur lisas, et filmi tegijad on juba leitud ja hinnapakkumine on neile tehtud. “Kui aga kultuuriministeerium mingil põhjusel seda projekti tõepoolest ei peaks rahastama,” selgitas ta, “siis tuleb meil vallavalitsuses uuesti kokku istuda ja kaaluda, kust vajaminev raha leida. Igatahes film tegemata ei jää.”

Angla tuuliku renoveerimistööde järelevalvet teostav muinsuskaitseekspert Tõnu Sepp kinnitas, et esialgu on kavas töökorda seada üks Angla viiest tuulikust “Selleks on kõige linnapoolsem, Vilidu pukktuulik,” rääkis ta. “Kuid tulevikus on kavas töökorda seada ka neli ülejäänud tuulikut.”

Sepp lisas, et kuigi Saaremaal on tuulikuid siin-seal ehitatud, on tema teada tegemist esimese juhtumiga, kus vana tuulik täielikult taas töökorda seatakse.

Peagi valmivat filmi hakatakse tulevikus näitama Karja põllumajanduse ja pärandkultuuri keskuses, mis on kavas ehitada Angla tuulikute kõrval asuvale kinnistule.

Alver Saguri sõnul on kõnealune keskus mõeldud kogu Saaremaa pärandkultuuri jäädvustamiseks ja eksponeerimiseks. Keskusse on plaanis rajada sepikoda-, savikoda, villakoda ja kivimeistrikoda.

Leisi vallas Anglas asuv tuulikute kompleks on ehitatud XX sajandi esimesel poolel ajavahemikus 1910 (või 1913) – 1927. Kompleksi kuulub neli pukktuulikut ja üks Hollandi tuulik.

Tuulikuteansambel restaureeriti aastatel 1984–1985, praegu aga ei ole ükski tuuleveski võimeline jahvatama.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 19 korda, sh täna 1)