Presidendi allee taastamiseks tuleb talgupäev

17. mail istutatakse Muhus üle saja puu, millega loodetakse uuendada 1930-ndate aastate lõpus rajatud Presidendi allee.

“17. mail on meil pidulik talgupäev, kuhu on oodatud kõik muhulased, kes tahavad istutada endanimelist puud,” ütles Muhu valla arendusnõunik Aado Keskpaik, kelle sõnul on lubanud puud istutama tulla ka ekspresident Arnold Rüütel ning oma vanaisa mälestuseks president Konstantin Pätsi pojapoeg Mati Päts.

Ettevalmistustööd on Keskpaiga sõnul juba alanud. Istutatavad puud saab vallavalitsuse käest, samuti valmistavad nad ette vajalikud istutusaugud. Lisaks uute puude istutamisele läbivad vanemad puud noorenduskuuri.

Kavandatava allee pikkus on ligi kaks kilomeetrit – väinatammi otsast kuni Piiri metsa servani. Vald soovib jätta alleele kohad, kuhu edaspidi saavad puid juurde istutada Muhu saart külastavad riigipead.

Algselt alleele istutatud puudest on säilinud 49 pooppuud ja 49 pärna ehk umbes pooled. Juurde on plaanis istutada 47 pooppuud, 49 pärna ja 32 remmelgat.

Enamjaolt pärnadest ja pooppuudest koosnev allee hävines valla arendusnõuniku sõnul suures osas, kuna Nõukogude ajal seda ei hooldatud. Puude väljalangemise tõttu ei ole kunagine allee möödujatele praegu ka märgatav.

Idee allee taastada pärineb Muhu turismi assotsiatsioonilt. Raha allee kordategemiseks loodab vald saada ettevõtluse arendamise sihtasutuselt, kuhu esitas projektitaotluse.

Presidendi allee rajati 1930. aastatel rahva ühistööna. Enne Teist maailmasõda istutas sinna kaks tamme toonane president Konstantin Päts. Et Nõukogude ajal puid säilitada, nihutati neid tee laiendamisel teeservast kaugemale.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 25 korda, sh täna 1)