Mahetootja Jaan Kiider: maamess pakub igakülgset infot

Kaarma valla mahetalunik Jaan Kiider on viimastel aastatel külastanud kõiki maamesse. Seekordki võttis ta väikebussi üheksaliikmelise huvigrupi ja sättis end reede varahommikul kella viiesele parvlaevale. Samal päeva õhtul alustati Tartust tagasiteed.

“Sõit oli küllaltki väsitav. Ise istusin roolis, aga nähtu kaalus selle kõik üles. Igal aastal muutub see mess maarahva, aga võib-olla ka linnainimeste hulgas populaarsemaks.

Tehnoloogia uueneb kiiresti ja ega muidu enam tootmises hakkama saa, peab kõigega kursis olema. Muidugi, nähtu põhjal võiks sealt endalegi väga palju tahta, aga pead ikkagi reaalsustega arvestama. Rahakott ei ole talunikel nii suur, et tehnika viimase sõna peale hakkaks.

Mahetaluniku sõnul täiustatakse peamist talumehe abimeest traktoritki igal aastal päris palju.

“Uued traktorid on väga mugavad. Kasutusele on võetud GPS seadmed ja elektroonikaseadmed teevad põllutöömasina käsitsemise lihtsamaks. Muidugi peab tehnikauuendusi tundma õppima. Messidelgi saab seda teha,” rääkis Jaan Kiider.

Laia haardega põllumees oli huvitatud paljudest asjadest. Loomakasvatustalu omanikuna heitis ta pilgu ka paviljonidele, kus tutvustati farmides kasutatavaid seadmeid.

“Praegu on trendikas robotlüpsile üleminek. Nägime seal ühe ettevõtte nelja lüpsirobotit. Mullegi on lüpsirobotit pakutud, aga olen seisukohal, et mahetootmises on see raskesti kasutatav, kuna roboti kasutamine nõuab lehmade laudas pidamist. Lehm käib ennast robotile neli korda päevas lüpsile pakkumas ja see eeldab ka suvel lehmade laudas pidamist. Mahetootmises on aga nõue, et loomad peaksid ka karjamaal viibima. Kui karjamaad asuvad laudast kaugemal, siis ei saa roboteid kasutada,” selgitas Kiider.

Kiideri sõnul tunnevad hakkajamad saarlastest põllumehed messi vastu huvi. “Igal aastal käivad ühistute juhid ja masinamehed kohal. Ka talumehed. Mina võtsin oma talu töömehed ka kaasa. Tähtis on töömeestelegi näidata, milliste seadmete ja masinatega on võimalik tööd teha. Kui talu saavutab häid tulemusi, siis on võimalik ka uusi masinaid soetada,” arutles Kiider.

Jaan Kiider on kevadiste põllutöödega alustanud

“Olen juba kevadkündi teinud ja põlde kultiveerinud. Paarkümmend hektarit on üle käidud. Kõrgemad maad on täitsa kuivad ja seal saab tegutseda. Külviga ei ole ma veel algust teinud, aga kaugel see esimene külvipäevgi. Kusagil saja hektari ringis on mul seda maad, mis kevadel harimist nõuab. Heinaseemet tuleb külvata ja ka teravilja,” märkis Jaan Kiider.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)