Kudjape prügila sulgemisprotsess on hakanud venima (1)

Saaremaa keskkonnateenistusele teeb muret Kudjape prügila sulgemisprotsess, mis on graafikust maha jäänud rohkem kui aasta.

Saaremaa keskkonnateenistuse välisõhu kaitse peaspetsialist Liia Krumm ütles Oma Saarele, et Kudjape prügila käitaja OÜ Prügimees esitas prügilagaasi seirekava alles sel kuul, ehkki see pidi valmis olema juba 2007. aasta märtsiks.

Nüüd võib omakorda venima hakata kava kooskõlastamine, kuna keskkonnateenistus nõuab juba suvise mõõteseeria ajaks täiendava seirekaevu rajamist, mille ehitamiseks puudub prügimäe omanikul raha.

Seirekaevu rajamise tähtaja ületamine toob prügilale kohustuse jätkata prügigaaside seiret ka 2009. aastal, mis tähendaks keskkonnateenistuse graafikuga võrreldes kaheaastast mahajäämust. Sellega nihkub edasi prügila sulgemiskava koostamine ja kinnitamine.

Kehtiva määruse kohaselt tuleb prügila sulgeda gaasi mitteläbilaskva kattega ning prügilas tekkiv gaas põletada. Kuna Kudjape prügila sulgemisel tekib eeldatavasti põletamiseks liiga vähe gaasi, pakkus AS Tallmac välja ebatraditsioonilise alternatiivi katta prügila hoopiski kompostkihiga, kus prügikehas tekkiva metaani tarbivad ära bakterid.

Prügilamääruse kohaselt peab Kudjape prügila lõpetama prügi vastuvõtu 16. juulil 2009 ning olema korrastatud 2013. aastaks. Liia Krummi sõnul seab iga täiendav viivitus ohtu prügila tähtajaks korrastamise, millega võivad kaasneda sanktsioonid.

“Ka oma uue prügila asukohavalikuga jäime hiljaks ja täna on näha, et ilmselt uut prügilat ei tulegi,” rääkis Krumm. “Ma ei tahaks üle dramatiseerida, aga praegune asjade käik on pigem murettekitav kui rõõmustav,” lisas ta.

Positiivne on Krummi hinnangul see, et omavalitsused moodustasid OÜ Saaremaa Prügila, kes on probleemidega tegelema asunud.
OÜ Saaremaa Prügila tegevjuht Mihkel Paljak tõdes, et hetkel nende ettevõttel uue seirekaevu ehitamiseks raha puudub. “Arvata võib, et ma kirjutan juulikuuks jälle projekti ja me saame asjad õigeks ajaks tehtud,” rääkis Paljak mõnekümne tuhande krooni suuruse kulutuse katmisest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)