Ka teine must-toonekurg jõudis koju

Satelliidiandmed kinnitavad, et ka teine raadiosaatjaga varustatud must-toonekurg, Piia on oma tagasirände Aafrikast lõpetanud ja Saaremaale jõudnud.

Raadiosaatjatega varustatud lindude tagasirännet jälgiv ornitoloog Urmas Sellis ütles, et laupäeval võetud andmete järgi peatus Piia põgusalt Abruka saare põhjaosas. “Ilmselt tegi lind seal pärast Lätist alustatud lendu väikese puhkepeatuse,” rääkis Sellis. “Kuid juba veidi hiljem võetud andmed näitasid, et Piia asus kuskil Kaali järve kandis.”

Piia kaasa Priidu saabus Saaremaale 7. aprillil.

Urmas Sellis lisas veel, et edaspidi jälgivad nad kurgede käitumist vaid raadiosaatjate abil. “Nende Hakjala kandis asuva pesa lähistele minek on seotud riskiga, sest see võib linde pesitsemisel häirida,” selgitas ta.

2006. aastal kasvas Priidu ja Piia pesas üles kolm poega, läinud aastal aga leiti nende pesa alt vaid munakoored. Pesitsemise ebaõnnestumise põhjus on ebaselge, kuid ornitoloogid väidavad, et selleks polnud kurgede püüdmine ja saatjatega varustamine, sest lindude püüdmise ajaks oli pesitsemine juba nurjunud.

Kas Priidu ja Piia ka sel aastal ühise pesa loovad, ei osanud Urmas Sellis praegu öelda.

Möödunud aastal ehitasid ornitoloogid must-toonekurgede tabamiseks lindude toitumisalale spetsiaalse lõksu, sest nende pesast püüdmine võinuks halvemal juhul põhjustada pesa hülgamise. Priidu tabati 2007. aasta 26. mail ja varustati korra juba konnakotka seljas kasutusel olnud saatjaga. Piia saadi kätte ja varustati uue saatjaga 2007. aasta 21. juulil.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 17 korda, sh täna 1)