Hinnad jätkuvalt tõusulainel

Inimene ei ela söömata ega joomata. Küll aga ilma uue paari kingadeta, kui vanadega veel kuidagi saab, ilma moodsama ülikonnata, kui senine veel selga kannatab panna, ilma mitmekäigulise jalgrattata, kui aastaid tagasi soetatud sõiduriist veel edasi vurab.

Loetelu võiks jätkata. Ilmselt elab enamik inimesi juba kokkuhoiurežiimil. Kes veel mitte, siis edaspidi on nemadki sunnitud koomale tõmbama, sest spetsialistid-majandusanalüütikud ennustavad jätkuvat hinnatõusu, tootmise kallinemist ja muid majandusega seonduvaid ebameeldivusi.

Eilne Postimees avaldab esiküljel Eesti Panga prognoosi selleks aastaks. “Eesti Pank on lisaks majandusprognoosile koostanud kaks alternatiivset stsenaariumi. Eesti majandusele ei ennusta neist ükski midagi head,” teavitab Postimees.

Üleriigiline päevaleht viitab samuti tarbimise vähenemisele: “Kui viimastel aastatel on inimesed laenuraha toel tublisti raha kulutanud ja investeerinud, siis praegune ebakindel olukord sunnib tarbimist vähendama.”

Keskpankureid paneb lehe andmeil kõige rohkem muretsema tõik, et ebakõla tootlikkuse ja palkade vahel on ohtlikult suureks kärisenud. Nõnda siis on Eesti majanduses asjad tõesti kehvapoolsed.

Pangandusspetsialistide arvates võib majanduskasv märgatavalt pidurduda aasta lõpukuudel, isegi sedavõrd, et kasvust ei saagi rääkida. Tõsi, mitte kõik ettevõtjad ei usu keskpanga pessimistlikesse prognoosidesse. Ka peaminister Ansip on täis jätkuvat optimismi, rääkides oma esinemistes riigi suutlikkusest ja majanduse edusammudest.

Analüütikud aga väidavad, et tööinimestel pole sellel aastal lootustki palka juurde saada. “Üks asi on majanduse kehv seis, teiseks seegi, et eks paljud töölised, kes veel aasta eest tehaseliini maha jätsid ning ehitusele suuremat teenistust otsima läksid, soovivad vanale kohale tagasi.

Kõige kurvem stsenaarium on aga see, kui raskustes ettevõttel pole enam muid kokkuhoiukohti kui koondamised. Aasta eest ei usutud praegust nadi majandusseisu. Nüüd tuleks valmistuda halvimaks,” hindab Postimees olukorda.

Riikliku kokkuhoiu märke on tunda Saaremaalgi. Näitena võib tuua Kallemäe kooli rekonstrueerimise peatamise. Statistikaameti andmeil kallines ehitus esimeses kvartalis kuus protsenti. Tootmine kallines märtsis mullusega võrreldes kaheksa protsenti.

Tarbijahinnaindeks tõusis esimeses kvartalis võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga 11,1 protsenti. Teenuste hinnad tõusid 12,8 protsenti. Ekspertide hinnangul on indeksit kõige rohkem mõjutanud toidu ja mootorikütuse kallinemine ning eluasemekulutuste suurenemine.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 17 korda, sh täna 1)