Saarlased otsisid lahendusi naiste ebavõrdsele kohtlemisele (2)

Saarlased otsisid lahendusi naiste ebavõrdsele kohtlemisele

 

Saarte ja Läänemaa naised tõmbasid neljapäeval Kärdlas projektile “Meie sõbrad” joone alla konverentsiga “Aitame kaasa naiste tööhõive paranemisele”. Konverentsil Kärdlas otsisid naised lahendusi naiste tööhõiveprobleemidele.

Saare-, Hiiu- ja Läänemaa naised pidasid nõu, kuidas võimaldada naistel veelgi paremini tööturul konkureerida, kuidas sinna naasta ning kas on vaja muuta seadusi, tagamaks võrdne kohtlemine tööturul.

“Sellise arutluse eesmärk on suurendada ja parandada naiste konkurentsivõimet,” ütles programmi “Meie sõbrad” koordineeriv Saaremaa õppekeskuse juhataja Leonora Kraus.

Üle kolme aasta kestnud programmi jooksul said mitmesugust koolitust sajad projektis osalejad. “Saarlastest osales selles projektis täpselt sada inimest,” rääkis Kraus.

“Sellel projektil oli kaks põhilisemat sihtrühma,” rääkis Leonora Kraus ja selgitas, et esimeseks rühmaks on väikelaste ja üksikemad, kes ei saa tööl käia laste hooldamise pärast.

“Teise sihtrühma kuuluvad naisettevõtjad,” märkis Kraus ja lisas, et nemad on Saaremaal üldiselt väga halvas ja ebavõrdses seisuses.

Saarlannade teadlikkus kasvab

Kraus selgitas, et koolitused ja arutelud on tunduvalt saarlannade teadlikkust tõstnud. “Kui seaduse järgi oleme justkui kõik meestega võrdsed, siis praktikas kahjuks see ei toimi,” ütles Oma Saarele Kraus.

“Saaremaale on iseloomulik naiste ebavõrdne kohtlemine just töö tasustamisel,” kommenteeris Kraus. “Naised saavad võrreldes meestega palju vähem palka,” nentis ta ja lisas, et selline olukord on tegelikult omane kogu Eestile. “Veel kohtab Saaremaal üsna tihti naiste seksuaalset ahistamist meestöötajate poolt,” ütles Kraus.

Paljud ei ole aga jõudnud edasikaebamise ja pöördumiseni vastavate ametkondade poole just naiste piiratud teadlikkuse tõttu. “Naised ei tea, kuhu selliste probleemidega pöörduda,” mainis Kraus.

Tutvuti Itaalia ja Hispaania kogemustega

Rahvusvahelise “Meie sõbrad” projekti raames tutvuti ka Itaalia ja Hispaania kogemustega.

“Lõunariigid ei saa meile kahjuks eeskujuks olla,” ütles Kraus ja selgitas, et näiteks Itaalias on tunduvalt traditsionaalsem ühiskond kui Eestis. “Kui Itaalias makstakse lapsepuhkuse eest vaid ühekordset toetust 15 000 krooni, siis Eestis saab kodus olev ema kogu aja vältel emapalka,” kommenteeris Kraus.

Krausi sõnul on Itaalias probleeme lasteaiakohtadega. “Neid on vähe ning kohamaks on paljudele üle jõu käiv,” lisas ta.

“Meil on asjad paremini korraldatud, kuid kogu korraldus pole sugugi täiuslik,” ütles Oma Saarele projekti koordineeriv Leonora Kraus.

Läänemaalased innustavad saarlasi oma mentorklubi looma

Krausi sõnul said saarlased innustust läänemaalaste poolt loodud mentorklubist ning lähiajal luuakse ka Saaremaale selline. “Klubi eesmärk on toetada ettevõtlust, olla toeks nii alustavale kui ka tegutsevale ettevõttele,” mainis Kraus.

Krausi meelest on saarlased algatatud projektist saanud kasu kahel moel. “Esiteks oleme tihendanud koostöösuhteid Hiiumaa ja läänlastega ja teine tasand on meie sihtrühm väikelaste emade ja naisettevõtjate näol,” arvas Kraus.

Väikelaste emadele ei õpetatud ainult seda, kuidas tööle saada, vaid ka seda, kuidas oma lapsi kasvatada ning kuidas perekonnaasju ajada, kuidas töö- ja pereelu ühildada.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 38 korda, sh täna 1)