Sõbrad Soomest remondivad Valjala pastoraadihoonet

Sõbrad Soomest remondivad Valjala pastoraadihoonet

 

Soome Pirkkala koguduse liikmed on juba 18 aastat käinud Saaremaal talgute korras remontimas Valjala koguduse pastoraadihoonet. Lisaks toetab sealne kogudus siinseid tuttavaid aastas kümnete tuhandete kroonidega.

Kuus meest Soomest Tampere lähedal asuvast Pirkkalast on terve selle nädala teinud Valjala pastoraadihoone välistöid, mille käigus sai maja kohati uue voodri ja uued uksed, ning tehti ka pinnasetöid.

Valjala vallavanema ja koguduse juhatuse esimehe Kaido Kaasiku sõnul on tänavu tehtud tööd vaid näpuotsatäis soomlaste abist, mis on kestnud juba 18 aastat.

Taastatud pastoraat

Pirkkala-poolse eestvedaja Mauri Moilaneni sõnul sai koostöö alguse ajast, kui toonane Valjala koguduse pastor Gustav Kutsar Soomes õppimas käis. Sellest ajast saadik on Soome koguduse liikmed käinud Valjala pastoraadihoones ehitustöid tegemas.

Moilanen toob näite, et üks ka seekord osalenud 81-aastane vanahärra on teinud Valjalas 20 talgunädalat. Tavaliselt viibitakse siin nädalakaupa ja üheksakesi. Seekord oli kohal kuus meest.

Kaido Kaasiku sõnul on pastoraadihoone, kus Nõukogude ajal on asunud erinevaid ametiasutusi ja kortereid, korda tehtud pea sajaprotsendiliselt soomlaste poolt. Kaasik rääkis, et algusaastatel, kui Eestis midagi saada polnud ja ka raha nappis, tõid soomlased kaasa ka materjali ja tööriistad.

Nüüdseks on Valjala kogudus ise nii palju kosunud, et suudetakse kinni maksta soome vabatahtlike siinne ööbimine, söök ja ka ehitusmaterjalid.
Pirkkala koguduse liikmed on käinud Valjalas pea igal aastal või äärmisel juhul üle aasta, talgud korraldati viimati 2006. aastal.

Valjala pastoraadi majas tegutseb talvekirik, tehakse noortetööd ja korraldatakse teehommikuid. Suvel osutab pastoraat turistidele ka majutusteenust.

Suur toetus

Lisaks ehitustööle toetavad Pirkkala koguduse liikmed oma Valjala sõpru ka rahaliselt. Kaasiku sõnul ulatub sealse koguduse annetuste summa pea 70 000 kroonini aastas, mis on Valjala koguduse jaoks suur raha. “Ise kogume me liikmemaksudest kusagil 50 000–60 000 krooni aastas,” rääkis 300 aktiivse liikmega koguduse esimees.

Kaasiku sõnul on Pirkkalaga tihe koostöö ka valla tasandil, kuid just koguduste tihe suhtlemine annab parema võimaluse inimestevaheliste suhete loomiseks. “Valla tasandil suhtlemine on tavaliselt ikka selline ametlikum,” märkis Kaasik.

Valla tasandil on suhtlemine olnud edukas näiteks lasteaedade vahel, samuti koolide vahel. “Kui on kooli lõpetamine, siis on meil siin kohal Pirkkala puhkpilliorkester,” tõi Kaasik hea näite sõprusvaldade koostööst.

Hea näide kahe valla koostööst on ka see, et Pirkkala-poolse eestvedaja Mauri Moilaneni poeg Jarmo elab Orissaares ja töötab Valjala rahvamajas pillimänguõpetajana.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 38 korda, sh täna 1)