Rase mees, kes hämmastas meditsiinimaailma

Rase mees, kes hämmastas meditsiinimaailma

 

Mees, kes varem oli naine, avaldas ühes Ameerika ajakirjas artikli, milles ta väidab, et on juba viiendat kuud rase. Samas ajakirjas ilmus ka mehe foto, millel poseerib isik, kelle näol on märgatav karvkate, kel on mehele omane rind ja – punsunud kõht. Artikli autor väidab, et foto on tehtud temast 22. rasedusnädalal.

Siia ilma sündis Thomas Beatie naisena. Ise nimetab ta end meheks-transseksuaaliks (ingl k transgender male). Ajakirjas ilmunud artiklis möönab ta, et otsus soetada endale laps oli ajendatud “mõnitamistest ja diskrimineerimisest, mille osaliseks ta meditsiinitöötajate poolt sai”.

Loo pealkiri kõlab väga romantiliselt – Labor of Love, mida antud kontekstis võiks eesti keelde tõlkida kui “Armutuhud” või “Armastuse sünnitusvalud”. Artikkel ilmus ajakirja The Advocate märtsikuu viimases numbris.

Nagu artiklist ilmneb, läbis Beatie soovahetusoperatsiooni. Kuid operatsioon ei olnud tema soovil siiski täielik – selle käigus manipuleerisid ilutohtrid vaid veidi tema rindadega, talle kirjutati testosteroonteraapia, samas aga jäid talle kui (veel) naisele omased reproduktiivorganid puutumata.

Juriidiline mees

Sellest hoolimata on USA kodanik Beatie juriidiliselt mees. Praeguseks on ta endale soetanud pere ja elab koos abikaasa Nancyga Oregoni osariigis Bendi nimelises väikelinnas.

Paar elab koos juba kümme aastat ja nad soovisid omada lapsi. Kuid sellest kõik probleemid algasidki.

Nagu Thomas Beatie oma artiklis kirjutab, tuli tema abikaasal Nancyl ägeda endometrioosi tõttu eemaldada emakas ja seetõttu ei olnud naine võimeline rasestuma.

Kus aga häda suur, seal on ka abi kohe olemas. Nimelt langetas perekond otsuse, et tulevase lapse kandjaks hakkab Thomas.

Loobus hormoonravist

Lapsesaamise eesmärgil loobus (juriidiline) mees hormoonpreparaatide võtmisest ja selle tagajärjel taastus tal menstruatsioon. Nii vähemalt kirjeldab Thomas Beatie ise kõike toimunut ajakirjas The Advocate.

Aasta pärast – eelnevalt oli ta üheksa korda vahetanud arsti – jõudis Thomas nii kaugele, et osutus võimalikuks tema viljastamine doonori külmutatud spermaga. Esimene katse läks paraku aia taha – nimelt tekkis patsiendil miskipärast emakaväline rasedus.

Kuid teine viljastamiskatse õnnestus sajaprotsendiliselt: praegu ennustavad tohtrid, et käesoleva aasta 3. juulil peaks Thomase ja Nancy perre sündima tütar.

Esmalt ajage oma habe maha!

Beatie kirjutab, et kõik polnud sugugi lihtne. Raskustest, mis tal sel teekonnal (et sünnitada laps) seni läbida on tulnud, oli peamine arstide vaenulikkus. Nimelt olevat tohtrid väitnud, et Thomase situatsioon tekitab mitmeid “juriidilisi, poliitilisi, sotsiaalseid ja ka eetilisi küsimusi”.

Thomas väidab, et esimene arst, kelle poole ta abi saamiseks pöördus, soovitas tal kõigepealt habe maha ajada. Ülejäänud arstid pöörasid aga lihtsalt selja ja näitasid ust.

“Registratuuris meie üle irvitati,” jagab Thomas lugejale üleelatud kogemusi. “Sõbrad, muidu tuttavad ja isegi sugulased keeldusid meid toetamast, sest suur osa Nancy lähedastest ei teagi, et ma olen tegelikult transseksuaal”.

See tunne on vapustav!

“Milline tunne on siis olla rase mees?” esitab Thomas retoorilise küsimuse, mille ta ise kohe ka vastuse annab: “See on vapustav! Vaatamata sellele, et minu üha enam paisuvas kõhus kasvab uus elu, pole mingeid kahtlusi, millise soo esindaja ma olen.

Tehnilises mõttes tunnen ma end kui omaenda lapse surrogaatema. Kuid samas identifitseerin ma end kõiges kui meest. Ka Nancy on väga abivalmis ja suhtub minusse kui mehesse, kes kannab meie ühist last. Tulevikus olen mina meie ühise tütre isa ja Nancy on tema ema. Meil saab olema suurepärane perekond.”

Igaks juhuks kontrolli

Kanadas ilmuv ajaleht The National Post otsustas kogu seda lugu igaks juhuks kontrollida. Ajaleht kirjutas, et esitas järelpärimise ajakirja The Advocate toimetusele, kust olevat vastatud, et Thomas Beatie’ rasedust kinnitas tema günekoloog. Seesama tohter olevat veel kindlalt väitnud, et fotol olev punsunud kõhuga mees on tõepoolest rase Thomas Beatie.

Samas aga keeldusid Nancy ja Thomas kategooriliselt avaldamast ajalehele The National Post muid täpsustavaid detaile. Sealjuures viitasid nad juba olemasolevatele kokkulepetele Ameerika massikommunikatsioonivahenditega.

“Kõne all on suur tehing ja me soovime, et meil oleks võimalik oma lugu täpsemalt jutustada,” tsiteerib Kanada ajaleht Nancy Beatie’ sõnu. “Me oleme õnnelikud, et ajalehed meile tähelepanu osutavad ja on valmis avalikustama meie lugu, mitte nende endi poolt kokku luuletatud lugu.”

Ajakirja The Advocate toimetaja abi Neal Broverman kinnitas Londoni päevalehele The Daily Telegraph, et nende ajakirjanik mitte ainult ei kohtunud Thomas Beatie’ga, vaid et tal oli ka pikem vestlus Beatie’ arstiga, kes kinnitas, et mees ootab tõepoolest last.

Meid püütakse lollitada

Thomase ja Nancy naabrid on aga kogu selle loo suhtes väljendanud skeptitsismi. “Olgem ausad, ma ise arvan, et meid püütakse lollitada,” ütles naaber Ron Schlieper Oregoni kohalikule telejaamale antud intervjuus.

Kui telereporter näitas talle ajakirjas The Advocate ilmunud skandaalset fotot, kõlas naabrimehe kommentaar järgmiselt: “Ma nägin teda (Thomast – toim) mõned päevad tagasi ja siis ta küll niisugune välja ei näinud.”

Ron Schlieper lisas telejaamale antud usutluses veel, et hoopiski Thomase abikaasa Nancy olevat talle teatanud, et on lapseootel.

Teadlased on erinevatel seisukohtadel

San Francisco ülikooli perekonna- ja seksuaalküsimustega tegelev teadlane Christopher White märkis, et teda ei üllatanud reaktsioonid, mis abielupaaril tuli üle elada, kui sai teatavaks, et nad soovivad lapse saada.

“Ma arvan, et me peaksime vabanema stereotüüpidest ja hakkama arvestama erinevate perekonnatüüpidega. Antud pere just selline (mittetraditsiooniline) ju ongi. Mõned inimesed esitavad väljakutse olemasolevatele arusaamadele aktsepteeritavast ja normaalsest, kuid samas on loomulik, et selline käitumine tekitab tugeva vastureaktsiooni.”

“Tõsi, kogu see Thomase ja Nancy lugu on väga ebatraditsiooniline,” jätkas teadlane. “Kuid samas oli lapse soetamine abielupaari enda langetatud otsus ja see tähendab, et me peame sellesse suhtuma samasuguse austuse ja lugupidamisega nagu igasse teise vabalt langetatud otsusesse.”
Kanadas Montrealis asuva McGilli ülikooli meditsiini-, õigus- ja eetikakeskuse direktor Margaret Somerville aga iseloomustas ajalehele The National Post antud usutluses kõnealust juhtumit kui “meie bioloogilist reaalsust hävitavat”.

Teadlane märkis: “Härra Beatie on end “kunstlikult” muutnud meheks ja ma sooviksin talle öelda: “Tegelikult te ju pole mees, te olete naine, kes kannab last… See, et te panete selga klouni ülikonna, ei muuda veel teie olemust”.

Somerville lisas: “Kõik see on väga tundlik küsimus, kuna tegu on meie bioloogilise reaalsuse lõhkumisega ja nende sotsiaalsete institutsioonide purustamisega, mis on eksisteerinud erinevates ühiskondades läbi aastatuhandete, et anda meile stabiilsust, enesekindlust ja väärikust. Ma arvan, et praegu oleme me hakanud mängima tulega.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 46 korda, sh täna 1)