Tallinna muhulased käisid külas Jaan Poska majas

Tallinna muhulaste selts korraldas hiljuti külaskäigu pealinna esimese eestlasest linnapea Jaan Poska majja Kadriorus. See Tallinna omavalitsuse rahadega restaureeritud ja kordaseatud maja jääb Tallinna linnavalitsuse esindushooneks.

Muhulasi võttis vastu, tutvustas maja ja jagas seletusi Jaan Poska mälestusfondi nõukogu esimees professor Peeter Järvelaid. Saime ülevaate majast, Jaan Poskast kui suurest Eesti riigimehest ja huvitavast isiksusest, Poskade perekonnaelust ja suurest suguvõsast.

Muhulastele pakkusid erilist huvi Poskade sidemed Muhuga. Jaan ja Constance Poska tütar Vera abiellus Timoteus Grünthaliga, kes oli pärit Muhust Rässa külast Luiskama talust. Juba noormehena oli Timoteus Grünthal aktiivne ühiskonnategelane Saaremaal ning edasi tegutses Asutavas Kogus ja I riigikogus. Seejärel pühendus ta eeskätt erialasele tööle juristina: oli kohtunik, Eesti Vabariigi lõpus mitmeid aastaid riigikohtunik, samas ka Tartu ülikooli õppejõud. Aktiivselt tegutses veel paguluses Rootsiski.

Vera Poska-Grünthal oli samuti jurist ja sellena mõnda aega ka esimene naisõppejõud ülikoolis. Tänaseks on perekond sidemed Muhuga taastanud. Timoteuse pojapoeg Raoul, kellest on saanud Rootsi suurima päevalehe väljaandja, on korda teinud perele kuulunud maja vanaisa kodukülas ja veedab seal koos perega suviti järjest rohkem aega.

Muhulased vahetasid ja täpsustasid Peeter Järvelaiuga andmeid. Järvelaid lubas suvel Muhussegi tulla, et sealseid paiku üle vaadata. Nimelt on juristide ringkonnas hakanud idanema mõte tähistada Timoteus Grünthali sünnikoht. Järvelaid ise mõtiskleb selle üle, kuidas ja kellele pakkuda välja idee – teha koos rootslastega film eesti-rootsi ja rootsi-eesti kultuurisidemeist ühe suguvõsa prisma läbi vaadatuna.

Aktiivsemalt tegutsebki Tallinna muhulaste selts talveperioodil. Hiljaaegu tuldi traditsiooniliselt kokku iga-aastaseks peoks, seekord juba 19. korda. Ühiselt korraldatakse ka mõnesuguseid kultuuriüritusi. Aasta alguses tehti ekskursioon uude juudi sünagoogi, kus hoone kõrval tutvuti ka juutide usukommetega ja samas majas asuvas restoranis Moses maitsti koššerroogi.

Heino Kään

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 49 korda, sh täna 1)