Puugivaktsiin on praegu otsas

Puugivaktsiin on praegu otsas

 

Kuigi Saaremaa on kõige ohtlikum puugipiirkond ja inimestel soovitatakse end vaktsineerida lasta, et hoiduda puukentsefaliidist, vaktsiini praegu saada ei ole. Positiivsed prognoosid lubavad vaktsiini siiski kuu lõpuks.

Saaremaa perearstikeskusest öeldi, et vaktsiini praegu tõepoolest ei ole ning ka apteekidest on see otsas, kuid osa perearste on vaktsiini siiski varunud.

Saaremaa perearstide seltsi esindaja Kerli Jaagosild kinnitas, et esialgu siiski probleemi ei ole, sest vaktsiin saadakse, kuigi hilinemisega. Jaagosild ütles, et inimestel, kellel vaktsineerimise tähtaeg natuke üle läheb, pole vaja muretseda, sest eelmine vaktsiinisüst mõjub ka kauem.

Probleem on kogu Eestis

Vaktsineerimisi teevad perearstid, kes tellivad vaktsiini apteekidest. Kuressaare perearstikeskuse apteegist öeldi, et probleem ei ole ainult Saaremaa apteekidel, vaid vaktsiin on otsas kogu Eestis. “Apteeke varustavatel ravimite hulgimüügifirmadel praegu vaktsiini ei ole,” ütles apteegi juhataja, avaldades lootust, et aprilli lõpuks vaktsiini siiski tuleb.
Probleem sai alguse sellest, et üht vaktsiinipartiid ei lubatud müüki, kuna sel puudus eestikeelne juhend. Tänaseks on see olukord siiski lahenenud.
Ravimite hulgimüügiga tegeleva firma OÜ Magnum Logistics lao vastutava proviisori Ene Vainumetsa sõnul ei ole vaktsiini puudumise põhjuseks mitte see, et sel aastal on rohkem tellimusi, vaid see, et ravimitootjad ei varustanud firmat piisavalt.

“Me ei ole neid koguseid saanud, mis me tellisime,” põhjendas proviisor kujunenud olukorda, lisades, et sel aastal tulevad suuremad kogused ning laste jaoks on vaktsiin juba olemas.

Vaktsiini saabumise täpset kuupäeva ta öelda ei osanud, kuid kinnitas, et olukord kindlasti laheneb.

Saare maakond on haigusjuhtumite poolest esikohal

“Saare maakond on puukborrelioosi ja -entsefaliiti haigestumise poolest Eesti maakondade edetabeli absoluutses tipus,” tõdes puukide poolt edasi kantavate haiguste konverentsil oma ettekandes Eesti tervisekaitseinspektsiooni epidemioloogianõunik Kuulo Kutsar.

2007. aastal registreeriti Saare maakonnas 29 puukentsefaliidi juhtu. Arvestatuna 10 000 elaniku kohta teeb see suhtarvuks 82,7, mis on väga kõrge näitaja. Puukentsefaliidist teravam probleem on puukborrelioos. Saare maakonnas registreeriti mullu 212 juhtu. Haigestumisi oli 10 000 elaniku kohta 80,1, mis on samuti ülikõrge näitaja.

Puukide poolt edasi kantavate haiguste puhul on riskirühmaks piirkonnas alaliselt elavad inimesed, kelle töö nõuab looduses viibimist – põllumehed, metsamehed, elektriliinide ehitajad ja võsast puhastajad, ka kitse- ja lehmapidajad. Puuk hakkab liikuma, kui maapinna temperatuur on 4–5 kraadi, temperatuuri tõustes veel paari kraadi võrra muutub puuk aktiivseks ja asub ründama. Arvestades tänavust sooja talve ja praeguseid varakevadisi päikesepaistelisi ilmu, on puuk juba aktiivne ja ründav.

Entsefaliidi vastu peab vaktsineerima

“Entsefaliidi vastu tuleb kindlasti vaktsineerida,” kinnitas Kerli Jaagosild, “see on väga raske haigus.”

Entsefaliiti haigestumise esimesed tunnused võib inimene ise segi ajada tavalise viirustõvega. Nii arvas ka maal elav pensionärist vanaproua, keda oli hammustanud puuk. Mitu kuud ei tundnud töökas naine peale palaviku mingeid vaevusi. Arsti juurde minek tundus talle vajalik alles siis, kui algasid tasakaaluhäired. Pärast puugihaiguse diagnoosimist tuli vanaproual kaua haiglas olla.

Hoopis hullemini läks mehel, kelle ühel päeval kõrge palavik lihtsalt jalust niitis ning kes seejärel nädalaid koomas oli. “Mul kadus mälu ning käimisvõime ning pidin kõike hakkama otsast peale õppima – kõndimist, söömist,” rääkis rasket entsefaliiti põdenud mees, lisades, et võttis kaalust alla paarkümmend kilo ning päris terveks ei ole ta saanud tänini. “Väga raske haigus, see peab olema tugev mees, kes sellele vastu peab,” ütles ta hoiatuseks teistele.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 46 korda, sh täna 1)