Lugeja kiri: Kas Ivari Padar näitab eeskuju?

Kui kärbitakse eelarvet, aga tema kärbib samal ajal kaalu. Kumb mõjub paremini, seda aeg näitab. Igal juhul riigi viimine viie jõukama riigi hulka näib lükkuvat edasi või unustatakse täiesti. See on tagasilöök Andrus Ansipile, kes on plaaninud saada riigi viie jõukama hulka.

Samas eelmiste valimiste eel pakkus Edgar Savisaar keskmiseks sissetulekuks 25 000 krooni kuus nelja aasta jooksul, aga paistab, et sissetulekud Eestis langevad. Igal juhul tööjõupuudus peab nüüd minema mööda, sest et vabu töökohti hakkab nappima.

Head nõu on nüüd tarvis nii valitsusel kui ka ettevõtetel. Seda jagatakse tihti ajalehtedes, kuid ka seminaridel, aga kus jagatakse õigeid nõuandeid, on raske öelda. Igal juhul poliitiliste punktide kogumine peaks nüüd jääma tahaplaanile, sellepärast et neist kasu pole.

Viimased palgatõusud ja veelgi oodatavad palgatõusud, samuti kui pensionide tõusud olevat olnud liiga suured. See on näha toiduhindadest, mis tõusevad alatihti pärast seda, kui palgad tõusevad. Aga inflatsioon ja toidukaupade kallinemine sööb ära selle, mis on palkade tõusuga saadud.

See tähendab, et eurole üleminek lükkub edasi ja arvatavasti peab veel mõnda korda panema uue tähtaja, millal sinnani jõutakse. Kas see kunagi tuleb, seda näitab aeg. Aga hoolikalt peab seda vaatama nii valitsus kui ka terve riigikogu.

Eelpool mainitul võib olla õige aeg kärpida ka oma kulusid samal ajal, kui valitsus kärbib riigikulusid. See võiks olla nii, et riigikogu palgad ei tõuse enne, kui need on kolmekordsed riigi keskmisest.

Seejärel võiks tõus olla sama, mis on riigi keskmised tõusud, nii ollakse õigel teel. Aga kui läheb kehvasti, ei piisa sellestki.

Rauno Jokiniemi
Soome

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 15 korda, sh täna 1)