Juhtkiri: Saaremaa vajab eriprogrammi

Puukborrelioos ja puukentsefaliit on ohtlikud haigused, mis kahjustavad kogu inimese organismi, sealhulgas ka kesknärvisüsteemi. Mõlema haiguse nakatumisjuhtude poolest on Saare maakond Eesti ja ka Põhjamaade absoluutses tipus.

Soomes oli entsefaliidikeskuseks Ahvenamaa. Maakonnavalitsus otsustas rahastada massilist vaktsineerimist riskirühmades, see tähendab saarte alaliste elanike hulgas, kelle töö on seotud looduses viibimisega. Tulemuseks on järsult langenud haigestumiste arv.

Lääne-Eesti saarte majanduse üheks alustalaks on tänaseks kujunenud turism. Oht nakatuda puukide poolt edasikantavatesse haigustesse võib turistide voolu Saare- ja Muhumaale oluliselt vähendada. See tähendab kohe ka turisminduses tegutsevate ettevõtete ja kohalike omavalitsuste sissetulekute langust.

Et sellist olukorda ennetada, on viimane aeg võtta midagi otsustavat ette ka Saaremaal. Vaktsiinisüst maksab ca 300 krooni, püsiva immuunsuse saamiseks on vaja mitut annust. Riskirühmadel, just maapiirkondades elavatel inimestel ei ole sissetulekuid, mis lubaksid haigestumisriski vältimiseks iga pereliikme kohta 1200 krooni välja käia.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 10 korda, sh täna 1)