Juhan Parts: Riigieelarve kriisiprogramm võib mõjutada vallateede remonti

Juhan Parts: Riigieelarve kriisiprogramm võib mõjutada vallateede remonti

 

Eile oli esimesel ametlikul maakonnavisiidil Saare maakonnas majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts. Ministri päeva mahtusid tutvumised siinsete paaditööstustega, kohtumised Saaremaa omavalitsuste liidu ja maavalitsusega, erakonnakaaslaste ning turismiettevõtjatega.

Pärast arupidamist turismiettevõtjatega Kuressaare raekojas andis Juhan Parts lühiintervjuu ka Oma Saarele.

Juhan Parts, kuulasite just maakonna turismiettevõtjate muresid. Mida saate teie ära teha, et meie spaad õitseksid?
Saare maakonnas turisminduse alal toimiv on kõik olnud ettevõtjate ja kohalike elanike tohutu panus, sest tühjast kohast on sündinud väike ja toimiv majandusharu. Majandusministeeriumiga tuleks me mõelda pikemaajalisi turismiturundusplaane, mis oleks laiemad ja hästi sihitud. Tuleb vaadata, mida erinevad turud tahavad, kuid see on juba ärimeeste töömaa.

Kohtumisel turismiettevõtjatega oli juttu, et nädalavahetus Hispaanias on odavam kui Saaremaal ning inimesed teevad sellest lähtudes valikuid ja mitte Saaremaa kasuks.
Jah, Eestis on hinnad igal pool väga kõrgeks läinud. Meie võime konkureerida, pakkuda midagi sellist, et inimesed siiski Saaremaale tulevad. Ma ei kujuta ette, kas meil on niisugust ressurssi, et me saaksime ennast võrrelda mingite Hispaania saartega. Et meil oleks selline turismitööstus, kus turiste on miljonites.

See on teistsugune visioon, kui me käime Kanaari saartel puhkamas või Kariibi mere saartel – seal on ikka tohutu tööstus üles ehitatud.
Pigem on meil ka turisminduses samm-sammuline areng, mis sõltub tööjõust ja kõigest muust.

Kas siis spaandusel võiks Saaremaal tulevikku olla?
Kus nüüd mina oskan öelda! Ma arvan, et inimesed ikka tahavad ju puhata, vahetada keskkonda, olla koos perega. Ma usun, et see on tegelikult see, mida Saaremaa pakub. Selles osas on ikka tulevikku, et pakkuda sellist Eesti-sisest puhkamisvõimalust.

SOL-iga kohtumisel oli juttu ühistranspordist. Mis seal kõlama jäi?
Bussitranspordi poole pealt jäi kõlama see, et lepingud on ju 2008. aastaks olemas. Praegu käib ühistranspordi uuring ja pikem hange. Me mööname, et ühistranspordi osas peame väga vaatama, kui palju me suudame maksumaksja rahast peale maksta.

See ei ole mingisugune ühe või teise inimese suva. Selles, et ühistransporti ei peaks toetama, ei ole üldse mingit küsimust, aga väga ulmelisi plaane teha ei saa, elanike vajadused peavad ikka väga täpselt teada olema. See on kallis lõbu. Ministeerium näeb siin ka maavalitsuse koostööd omavalitsustega.

Viimastel päevadel on räägitud n-ö eelarve kriisiprogrammist. Kas majandusministeeriumi eelarvekärped võivad puudutada ka Saaremaad?
Majandusministeeriumi osas ütlen: ei. Ainus, mis siiski võib Saaremaad selle spetsiifika tõttu puudutada, on kütuseaktsiisi väiksem laekumine. Sellest sõltub ka teede rahastamine.

Praegu näeb majandusministeerium küll ette, et kütuseaktsiisist laekuv raha väheneb. Me ei ole Saare maakonna riigiteede projekte sel aastal küll plaaninud vähendada, vallateede osas võib küll kärpeid ette tulla, kuid milliseid täpselt, ei oska praegu veel öelda.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 19 korda, sh täna 1)