Kõik Saare maakonnast laulu- ja tantsupeole pürgijad said toetuse

Kõik Saare maakonnast laulu- ja tantsupeole pürgijad said toetuse

 

Kultuuriministeerium toetab sellest aastast lisaks laste- ja noorterühmadele ka laulu- ja tantsupeol osalevaid täiskasvanuid ligi 24 miljoniga. Kõik taotluse esitanud Saare maakonna 75 rühma said sellest osa, kokku 899 558 krooni.

“See on riiklik toetus laulu- ja tantsupeo protsessis osalevatele kollektiividele, mis sai alguse 2006. aastal, mil esmakordselt anti toetust noortekollektiivide juhtidele,” selgitas Saare maakonna rahvakultuuri spetsialist Krista Lember ja lisas, et plaan oligi selline, et kaks esimest aastat saavad toetust noortekollektiivid ehk rahvatantsujuhid, puhkpilliorkestrite, rahvamuusikute ja kooride juhid.

“Põhimõtteliselt need kollektiivid, kes osalevad laulu- ja tantsupeo protsessis,” sõnas Lember. 2008. aastal liitus selle programmiga täiskasvanud kollektiivide osa.

Summa, mis 2008. aastal jagamisele läks, oli noortekollektiivi juhile 14 350 krooni ja täiskasvanute grupile 9 100.

“Kui eelnevatel aastatel oli see raha mõeldud juhendajale palgaks, siis sellel aastal on juurde tulnud veel kolm kuluartiklit. Kollektiivi äranägemise järgi on seda võimalik maksta kas siis juhendajale töötasuks, soetada rahvariideid, kasutada transpordikulu katteks või soetada õppevahendeid,” lausus Lember.

Suur osa Saaremaa kollektiive on arvestanud selle raha transpordiks ja rahvariiete soetamiseks, vaid vähesed on tahtnud seda summat kasutada töötasuna, kust pealegi lähevad maksud maha, lisas ta.
“Kõik need 75 esitatud ja maakonnakomisjoni (Raimu Aardam, Valve Heiberg, Krista Lember) poolt läbi vaadatud taotlust said 100% kinnitatud,” rõõmustas rahvakultuuri spetsialist.

Arvuliselt on toetust saanud Saare maakonna noortekollektiive 41 ja täiskasvanute omi 34. Valdade ja linna lõikes jaotusid kollektiivide toetused järgmiselt: Kaarma (2), Kuressaare (30), Kärla (4), Laimjala (1), Leisi (7), Lümanda (4), Muhu (5), Mustjala (1), Orissaare (9), Pihtla (1), Pöide (1), Salme (2), Valjala (8).

Programmi rakendusasutus on kultuuriministeeriumi hallatav rahvakultuuri arendus- ja koolituskeskus. Aastal 2008 said toetust taotleda need kollektiivid, kes on tegutsenud vähemalt ajavahemikus 1. jaanuar kuni 31. detsember 2007 ning kellel on kvalifitseeritud juhendaja.

Kollektiiv peab olema tegutsenud üleriigilise laulu- ja tantsupeo ettevalmistamise kava kohaselt, osalenud peo ettevalmistavates repertuaarikoolitustes, teinud kõik vajalikud pingutused peo repertuaari edukaks omandamiseks ja osalenud peo eelvoorudes kooskõlas Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA koostatud kavaga.

“2003. aastast UNESCO vaimse ja suulise kultuuripärandi nimekirja kantud Eesti laulu- ja tantsupidude traditsioon on kultuuri kõige ehedamaid edasikandjaid. Seepärast on vajalik järjepidevalt toetada laulu- ja tantsupeo protsessis osalevaid laste- ja noortekollektiive ning täiskasvanuid, et valmistuda veelgi paremini eelseisvateks pidudeks,” on öelnud kultuuriminister Laine Jänes.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 46 korda, sh täna 1)