Rumeenlasest “töövari” tutvub Saaremaa noorsootööga

Rumeenlasest “töövari” tutvub Saaremaa noorsootööga

 

2. aprillil saabus Saaremaale programmi “Euroopa noored” raames Rumeenia vabatahtlik noorsootöötaja Eugen But, kes jälgib kümne päeva jooksul Saaremaa noorsootöötajate tegevust ning tutvub siinsetele noortele pakutavate võimalustega. Kuressaare noorte huvikeskuse noorsootöötaja Marjana Luist ütles Oma Saarele, et “Töövarju” projekti eesmärgiks on erinevate riikide organisatsioonide vaheline kogemuste jagamine ja neist õppimine.

“Põhieesmärgiks ongi kogemuste jagamine – kümne päeva jooksul, mis Eugen siin viibib, tutvub ta kõikvõimalike noori puudutavate asutustega alates koolidest kuni linna ja maakonna noortekogudeni välja,” rääkis Luist ning lisas, et igaks päevaks on välja mõeldud oma teema.

“On näiteks rahvusvahelise noorsootööga tutvumise päev, erinoorsootöö ja karjäärinõustamisega tutvumiseks ettenähtud päevad, jne,” loetles Luist. Samuti tutvutakse kümne päeva jooksul ka Kuressaare, Saaremaa ja Tallinnaga.

Noorsootöötaja sõnul on Eugenile siiani enim muljet avaldanud fakt, et Eesti toetab noorsootööd igal võimalusel rahaliselt. “Rumeenias riik noortele suunatud tegevuste heaks naljalt raha ei eralda,” sõnas Luist. “Nad peavad ise endale sponsorid leidma, kes nende tegevust rahastaksid.”

Rumeenias vabatahtlikkuse alusel sotsiaal- ja noorsootööga tegeleva 20-aastase “töövarju” Eugeni muljed Saaremaast on head. “Kahe maa, Eesti ja Rumeenia, kultuurid ja süsteemid ei ole võrreldavad,” rääkis Eugen.

“Rumeenia valitsus kontrollib küll noorsootegevust, kuid ei toeta seda,” rõhutas külaline, lisades, et riigi suhtumine noortesse on Eestis tunduvalt inimlikum. Eugeni sõnul ta meilt õpitut Rumeenias siiski edukalt rakendada ei saa. “Rumeenia valitsusega on võimatu võidelda ja ma ei saa neile midagi peale suruda,” nentis Eugen ning lisas, et ta kaalub tõsiselt pärast kümnepäevase töövarju-projekti lõppu Saaremaale elama asumist.

“Ma tahan siia elama tulla, sest siin on lihtsalt niipalju rohkem võimalusi noorte heaks midagi ära teha,” sõnas rumeenlane. Noorsootööd hakkaks ta siin tegema keelebarjääri tõttu ilmselt vabatahtlikult ning millega ta elatist teenima hakkaks, ei ole noormees veel välja mõelnud.

Saarlastest arvab Eugen hästi. “Saaremaa rahvas on tore ja sõbralik – samuti on positiivne Kuressaare rohelus ja värske õhk,” kiitis Eugen. Pühapäeval käis rumeenlane tutvumas kogu Saaremaaga ning sai ka sellest palju positiivseid elamusi. “Sõrve säär ja Panga pank on kõige eredamalt meeles,” ütles “töövari”.

Eugeni sõnul on ta osalenud viies sarnases projektis ja käinud tutvumas viie maaga. Siiani on talle enim muljet avaldanud Saaremaa. “Iga päevaga tunnen ma üha tugevamini, et tahan jääda siia päriselt elama ja töötama,” kinnitas Eugen.

“Töövarju” projekti korraldatakse Euroopa Liidu programmi “Euroopa noored” toetuse abil.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 44 korda, sh täna 1)