Lugeja kiri: Õpetlik reis linnaloodusse

Esimene kevadsoe kutsus loodusesse. Nii sõitiski üks Saaremaa loodushuviliste seltskond loodust nautima. Aga mitte metsa-, mere- ega rabaloodust, vaid linnaloodust – ja Pärnusse. Kooliõpetajatest, lasteaednikest ja keskkonnakaitsespetsialistidest koosnev seltskond sai reisiks kokku tänu Maie Meiusele. Suur tänu talle!

Reisi eesmärgiks oli tutvuda Pärnu loodusmaja tööde ja tegemistega, et saadud teadmistega hoogustada Saaremaal looduskasvatuse ja keskkonnakaitsealast tegevust ning loota tulevikus ka Saare maakonnas sarnase suunitlusega loodusmaja tekkimisele. Pärnus võttis meid vastu kaks loodusmaja.

Tõsi küll, mõlemad kuuluvad huvikooli Pärnu loodusmaja alla ning jagavad ka sarnaseid loodusega tegelemise võimalusi: huviringid lastele, temaatilised näitused, mitmesugused väljasõidud loodusesse ja matkad, vapustavalt täiuslik loodusalase kirjandusega raamatukogu ning rikkalik kasvuhoone. Olgu öeldud, et loodusmaja ringides käib üle 400 lapse.

Vastuvõtjaid olid praegune loodusmaja direktriss, sarmikas proua Tiina ja endine direktor, üle 20 aasta maja juhtinud proua Merike.

Saarlastel oli, mille üle mõelda. Oleks ju tore, kui ka meie loodushuvilistel lastel oleks koht, kus koos käia. Taimi ja putukaid uurida, elavnurgas lemmikloomade eest hoolitseda, kasvuhoones taimi kasvatada, loodusfilme vaadata. Samuti saaksid täiskasvanud keskkonna säästmise alast infot, nagu näiteks praegu, kui nii aktuaalne prügisorteerimine paljudes arusaamatusi tekitab.

Pärnu reisi toredaks lõppvaatuseks oli keskkonnakaitsealane ekskursioon mööda Pärnu linna. Saime teada, et Pärnut on üleujutus tabanud vähemalt kord 30 aasta jooksul ning linna prügimäe kaotamisega vähenes ka linnas elutsevate kajakate pahategude arv ja lähiaegadel istutatud linnaallee puud ei kasva kõrge saastatuse pärast kunagi nii võimsaks kui sada aastat tagasi.

Tänu toredale ja informatiivsele Pärnu-reisile oskab vähemalt see väike reisiseltskond hinnata linnalooduse tähtsust ja väärtustada nende inimeste tegevust, kes hoiavad korras meie tänavaid, randu ja parke.

Hoidke meie linna loodust, sest see on meie ja meie laste tervis!

Piret Kaasik
Kuressaare 2. lasteaed

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 26 korda, sh täna 1)