Lümanda valla vastuseis seab ohtu Saaremaa ralli (32)

Lümanda valla vastuseis seab ohtu Saaremaa ralli

 

Aastaid Saaremaa ralli üks olulisemaid piirkondi olnud Lümanda vald sel aastal kuulsat autospordiüritust oma teedele ei luba. Sellise otsuse võttis Lümanda vallavalitsus vastu oma viimasel istungil.

Põhjuseks elanike nurin ralli lõhutud teede ja ümbruskonda reostavate pealtvaatajate üle.

Eelmisel teisipäeval vallavalitsuses vastu võetud otsust mitte lubada oktoobris toimuva Saaremaa ralli autosid sel aastal valla teedele kihutama, põhjendas vallavanem Toivo Vaik kohalike elanike vastuseisuga. Vaigu sõnul koorus külavanemate ja külade esindajatega kohtumisel välja tõsiasi, et ralli lõhub liigselt valla teid ning pealtvaatajad reostavad ümbrust, jättes endast maha prahti.

Teed ei taastu

Valla teed, kus eelmisel aastal sõideti 40. juubeliralli neli katset kolmeteistkümnest, on sel aastal rallile suletud. Ühe ralli vastu olnud küla, Koimla, külavanema Kalmet Valge sõnul on teed pärast rallit väga halvas olukorras ning neid kiire remondiga korda ei saa. “Teed ei jõua taastuda. Neid küll silutakse, kuid lagunevad kohe,” ütles Valge.

Tema kinnitusel ei ole neil ralli kui sellise vastu midagi, vastuseisu tingis teede seis, sest külaelanikud peavad neid teid ka hiljem kasutama. Valge märkis, et ilmastikutingimused on ralli ajal juba vesised ning teed ei püsi isegi remondituna kaua head. Koimla küla mehe sõnul poleks probleemi, kui ralli toimuks kevadel või suvel, kuna siis saaks teed korralikult korda teha. Oma osa etendasid vastuseisu kujunemises ka pealtvaatajad, kes Valge sõnul ei käitu alati kõige korrektsemalt.

Lisaks Koimlale puudutab probleem ka Karala ja Kotlandi küla, kuid sealsed külavanemad Kaja Juulik ja Helju Tarkmeel kinnitasid, et nemad ralli toimumise vastu otseselt ei olnud, kuid lisasid siiski, et kindlasti tuleb teed pärast korralikult ära remontida.

Keeruline olukord

Ralli direktor Toomas Sepp ei osanud valla säärast otsust kommenteerida, kuna ei olnud sellesisulist kirja saanud. Küll aga tõdes ta, et valla selline seisukohavõtt teeb 41. Saaremaa ralli korraldamise tunduvalt keerulisemaks.

Aastaid ralli korraldusmeeskonda kuulunud Saarte teedevalitsuse hooldetööde osakonna juhataja Üllar Seemani sõnul on selline otsus tema jaoks täielik üllatus. “Selle vallaga pole kunagi probleemi olnud,” imestas Seeman.

Teedehoolde spetsialistina selgitas Seeman, et teid on ralliga seoses alati ette remonditud, kuid tõdes samas, et pärast taolist üritust teed päris samasugused kui enne olla ei saagi. Siiski püütakse anda oma parim, et teed korda saaksid. Suuri pretensioone pole Seemani kinnitusel seni kuulda olnud. Ning väiksemate probleemide puhul on alati jõutud kokkuleppele.

Üllar Seemani sõnul teeb edasise olukorra keeruliseks ka see, et keeldus just Lümanda vald, mille teedel ja ümber ralli suures osas toimub.

“Tegelikult on asi selle valla peale üles ehitatud,” märkis Seeman, tõdedes, et kui Lümanda vald rallist tõesti keeldub, siis pole eriti kusagil enam sõitagi. “Kuressaarest me väga kaugele ka minna ei saa, kuna keskus on ikkagi siin,” ütles Seeman.

Ta ei tahtnud küll kõige mustemaid stsenaariume ennustada, milleni selline otsus viia võib, kuid kinnitas, et Lümanda vald muutis oma otsusega rallikorraldajate elu tõesti palju keerulisemaks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 30 korda, sh täna 1)