Linnusevallide rekonstrueerimise rahastamine sai tagasilöögi

Siseministeerium lükkas kõrvale 2006. aastal valitsuskabineti poolt kinnitatud üleriigilise tähtsusega kultuuri- ja turismiobjektide nimekirja, kus Kuressaare linnusele oli vallide rekonstrueerimiseks ja muuseumi arendamiseks ette nähtud 50 miljonit krooni eurotoetust.

“Üks on selge, Saaremaa muuseumile hetkeseisuga mitte keegi raha eraldanud ei ole,” ütles Oma Saarele siseministeeriumi regionaalpoliitika büroo nõunik Madis Kaldmäe. “Kui kunagi tehtigi mingisugune nimekiri objektidest, siis praeguseks ei ole see nimekiri enam raha jaotamisel aluseks,” lisas ta.

Eelmine valitsuskabinet kinnitas üleriigilise tähtsusega kultuuri- ja turismiobjektide väljaarendamise meetme raames rahastamisele kuuluvate objektide nimekirja 2006. aastal ja sinna kuulusid lisaks Kuressaare linnusele veel Eesti Rahva Muuseum, Eesti meremuuseumi lennusadam, Tehvandi suusastaadion, Pärnu muuseum ja Narva kindlus. Meetme eelarve on kokku 790 miljonit krooni.

Kaldmäe sõnul oli 2006. aasta augustis kinnitatud nimekiri indikatiivne ning koostati eelkõige meetme väljatöötamiseks. Nimekiri kinnitati enne struktuurifondide seaduse vastuvõtmist ja Euroopa Komisjoniga lepingu sõlmimist.

Madis Kaldmäe sõnul allkirjastab regionaalminister lähiajal meetme määruse, pärast mida saab ka Saaremaa muuseum esitada rahastamistaotluse. “Taotlused hinnatakse, pannakse pingeritta ja väljavalitud saavad õiguse asuda raha taotlema,” selgitas Kaldmäe.

Kultuuriministeeriumi kultuuriväärtuse osakonna nõunik Peeter Mauer ütles Oma Saarele, et nende eelistused ei ole muutunud ning vajaduse korral esitab ministeerium sama objektide nimekirja, mis 2006. aastal.

Mauer oli seisukohal, et meetme tingimused näevad ette suurobjektide rahastamist. “Ümberringi vaadates on ju näha, mis meil olemas on. Ega siin mees metsast mingi suure asjaga välja ei hüppa,” lausus ta.

Mauer selgitas, et kultuuriministeeriumi valiku aluseks on objekti tähtsus ja regionaalne mõõde, et toetust saaksid ka väljaspool Tallinna asuvad olulised ehitised. Teiseks kriteeriumiks on objekti positsioon Eesti turismimaastikul. “Kultuuriministeeriumil ei ole soovi alustada nullist uut turismiobjekti, eesmärk on tõsta Eesti tuntust turismimaana olemasolevat kultuuripärandit väärtustades,” selgitas ta.

Madis Kaldmäe ütles, et juhul kui Kuressaare linnus jääb üleriigilise tähtsusega kultuuri- ja turismiobjektide meetme investeeringute kavast välja, on Saaremaa muuseumil võimalik toetust taotleda piirkondade konkurentsivõime tõstmise programmist. Programmi maht on umbes 900 miljonit krooni ja maksimumtoetus kuni 50 miljonit krooni.

Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa on Oma Saarele öelnud, et kolm neljandikku eurorahast tahab muuseum kulutada kindluse vallide, bastionide ja raveliinide kordategemiseks. Toetuse eest on plaanis arendada ka muuseumi ekspositsiooni jm.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 9 korda, sh täna 1)