Sajanditevanune mündileid Ruhnu saarel

Sajanditevanune mündileid Ruhnu saarel

 

Kevadiste koristustööde ajal leiti Ruhnus aida alt neli münti – neist kaks on vermitud enam kui kolmsada aastat tagasi, üks münt pärineb XVIII sajandi lõpust ja üks XX sajandi algusest.

Mündileiule sattunud Ruhnu muuseumi teadur Märt Kapsta ütles Oma Saarele, et ilusal päikeselisel kevadpäeval ajas ta oma aias riisudes reha lihtsalt veidi kaugemale kui vaja ja nii need sajanditevanused ning ajahambast näritud mündid päevavalgele tulidki.
“Meil siin Ruhnus on ju majad peamiselt kividele ehitatud,” kirjeldas Kapsta toimunut. “Pisiriisumise ajal ajasin reha lihtsalt veidi kaugemale aida alla ja märkasin riisutud kraami hulgas oksüdeerunud vaske.”
Aida alt välja tulnud esemete lähem uurimine aga näitas, et tegemist on vanade müntidega. Kaks münti on pärit Rootsi aja lõpust – need on dateeritud aastatega 1690 ja 1693. Üks münt Vene kahekopikaline ja see on vermitud Paul I valitsemise ajal aastal 1799.
Neljas münt eelmistega võrreldes suhteliselt noor – tegemist on Soome penniga ja pärit on see aastast 1907.
Märt Kapsta oletas, et vana raha võib siin-seal Ruhnu saarel veelgi vedeleda ja seepärast peaksid kohalikud aiakoristustööde ajal oma silmad ikka hoolikalt lahti hoidma.
“Minu leid näitas, et raha vedeles juba toona tänavatel ja ega tal Ruhnus suurt väärtust polnudki, sest Ruhnu kohalikuks vääringuks oli ikka siga, kapsas ja toop õlut,” lisas ta naljatades.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 65 korda, sh täna 1)